Kas tunnete ära südamepuudulikkuse?

Kodutohter
02.08.2022
Shutterstock

Südamepuudulikkus viitab olukorrale, kui südame pumpamisvõime on nõrgenenud.

Südamepuudulikkus on tavaline 70-aastastel ja vanematel inimestel. Kuigi sümptomite pilt on sageli ebamäärane, võivad teatud sümptomid viidata talitlushäirele.

Südamepuudulikkus viitab olukorrale, kui südame pumpamisvõime on nõrgenenud. Sel juhul häirub südame põhifunktsioon ehk organismi varustamine verega ning selle talitlus ei ole enam piisav organismi vajaduste rahuldamiseks.

Südamepuudulikkus ei ole peaaegu kunagi iseseisev haigus, vaid mõne muu haiguse põhjustatud seisund. Üks levinumaid südamepuudulikkust põhjustavaid haigusi on hüpertensioon, mis põhjustab südamelihase paksenemist.
Kuid samas puuduvad täiesti usaldusväärsed tunnused südamepuudulikkuse tuvastamiseks – sama tüüpi, mõnikord veidi ebamääraseid sümptomeid võivad põhjustada ka muud haigused.

Arst toob välja kolm ohumärki mis võivad viidata südamepuudulikkusele.

1. Õhupuudus
Südamepuudulikkuse korral tekib hingeldus pingutuse või lamamise ajal. Õhupuudus tekib siis, kui kopsude verevarustus suureneb. See on nagu kopsude sisemine turse, mis takistab hingamist. Südamepuudulikkusele võivad viidata ka vilistav hingamine, öine köha või isutus.

2. Väsimus
Väsimus on tüüpiline, kuid väga ebamäärane südamepuudulikkuse sümptom, mida võib seostada ka teiste haigustega.

3. Pahkluude turse
Pahkluud paisuvad, sest neisse koguneb vedelik. Südamelihase pumpamisjõud ei ole südamepuudulikkuse korral piisav, seega jääb kehasse vedelikku. Raskusjõu mõjul koguneb vedelik lamades kõige sagedamini pahkluudesse või kopsudesse.

Pikaajaline alkoholi kuritarvitamine võib põhjustada südamepuudulikkust.Alkohol on närvimürk, mis pole südametegevusele hea. Alkoholijoove koormab südant ja kiirendab pulssi.

Lisaks hüpertensioonile on südamepuudulikkuse põhjuseks sageli koronaararterite haigus, mis põhjustab veresoonte ummistusi.
Kardiomüopaatia ehk südamelihase haigus põhjustab südamelihase modifitseerumist nii, et südame normaalne talitlus on häiritud.
Südamepuudulikkus mõjutab kõige sagedamini eakaid patsiente. Pärast 70. eluaastat tõuseb kahjustuste levimus järsult ning 80-aastastel on puue juba üsna tavaline. Põhjus on selles, et vanusega kasvab kurnavate haiguste levimus.

Südamepuudulikkuse ravis on esmatähtis põhihaiguste hea ravi tasakaal. Südamepuudulikkust saab ennetada, kui hoolitseda tervisliku eluviisi põhisammaste eest, tervisliku toitumise, piisava liikumise, mittesuitsetamise, normaalkaalu ja alkoholi mittetarvitamise eest.

Sarnased artiklid