Kasutud süsivesikud tõstavad vererõhku

Kodutohter
06.07.2021
Shutterstock

Uute uuringute valguses tundub, et süsivesikute kvaliteedil ja kvantiteedil on mõju vererõhule.

Rahvusvahelises teadusajakirjas Hypertension avaldati uurimus, kus osales 12000 inimest ja tulemus näitas, et nii liiga vähene kui ka liiga rohke süsivesikute tarbimine tõstab vererõhku. Suurt osa vererõhu tõusus mängis ka süsivesikute kvaliteet. Kui süüa liiga vähe häid süsivesikuid, siis suurendab see kõrge vererõhu riski. Samas tõstab ka nn tühjade süsivesikute, nagu valge jahu ja suhkur, tarbimine vererõhku.

Uurimus tõestas, et aed- ja puuviljade ning marjade söömine hoiab vererõhu kontrolli all. Tähtis on see, et pool päevasest kalorimäärast saadaks nn kasulikest süsivesikutest, nagu täisteratooted. Need sisaldavad ka kiudaineid, mis aitavad hoida vererõhku kontrolli all.

Lisaks peab pöörama tähelepanu, et toitudele ei lisataks liiga palju soola. Liigne ja tavaliselt varjatud sool on tihti vererõhu tõusu põhjuseks.

Kõrge vererõhk on paljude haiguste põhjuseks. See on ka salakaval, sest ei anna endast mäku ja erilisi sümptomeid pole. Eakad inimesed peaksid oma vererõhku regulaarselt mõõtma. Toiduvalikuga ja tervislike eluviisidega saame edasi lükata aega, mil peab hakkama tarvitama vererõhualandajaid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid