Peale nn külmetushaigust kestab köha vahel mitu nädalat ega taha üle minna. Kui kaua tohib üldse köharavimeid kasutada?
Köha võibki olla erineva iseloomuga ja eri staadiumites tekitada erisuguseid vaevuseid. Tavaliselt on esimene sümptom kuiv, ärritav ja kratsiv tunne neelus. Sel juhul on omal kohal just sellised köharavimid, mis leevendavad kurgus ärritust, nagu näiteks okseladiini sisaldavad siirupid. Neid tohib tarvitada vaid lühikest aega. Kui sümptomid kestavad üle kolme päeva, peaks arstiga nõu pidama. Apteegis on käsimüügis ka loodusliku koostisega tooteid, mis leevendavad ärritusköha, näiteks Islandikäokõrva ehk Islandi samblikku sisaldavad siirupid või imemistabletid. Kuid kindlasti ei tohi neid rohtusid tarvitada lahtise, rögase köha korral.
Kui köha on lahtine, kuid sekreet on veel sitke ja seda on raske välja köhida, tuleb eelistada vedeldavaid ravimeid. Käsimüügis on ravimeid, mis sisaldavad atsetüültsüsteiini,, ambroksooli või broomheksiini. Neid on mõistlik tarvitada ainult 3-4 päeva järjest. Käsimüügis on ka loodustooteid, mille kasutuspiirangud on leebemad või hoopis puuduvad. Röga vedeldavad näiteks luuderohi, teeleht, aed-liivatee, nõmm-liivatee ja paiseleht.
Meeles tasub pidada järgmist:
* Teinekord, kui organism on nõrgestunud, võib pärast ühest viirusest paranemist haigestuda kohe uuesti - seega köha ei veni pikale, vaid tegu on uue nakkusega.
* Kasutage ravimeid alati etteantud skeemi järgi. Kuitarvitate köharohtu vähem, kui ette nähtud, võib köha venida pikemaks.
* Kui köha iseloom muutub, tuleb võtta tarvitusele uus ravim.
* Rögase köha korral aitab ka suurem vedeliku tarvitamine, sest see vedeldab sekreeti ja kergendab väljaköhimist. Selleks sobivad hästi ürditeed.