Kuidas anda oma ajule puhkust?

Kodutohter
04.07.2023
Shutterstock

Kas pudel veini, Netflixi sarjamaraton või elustiiliuuendus?

„Täitsin puhkusekalendri sõprade ja sugulastega kohtumisega ning igasuguste toredate tegemistega. Tööd jagub hommikust õhtuni puhkuse algusest lõpuni."
Mõned meist saavad jõudu spetsiaalselt teistelt inimestelt. Kui koosolemine on pingevaba, on see hea ja soodustab ka aju puhkuse jaoks olulist und.
Kui kokkusaamisi ja tegemisi on liiga palju, võib see aju hoopis koormata. Täisplaneeritud graafik suveajal võib hakata tunduma nagu töö, mis ajul puhata ei lase.


"Puhkusel vaatan lõpuks voogedastusteenusest kõiki huvitavaid sarju. Maratoni kavatsen jätkata vähemalt nädala."

Sarjamaratonil võivad olla omad head küljed, kuid kahjuks tähendab see toas paigal olemist. Aju saab aga värskendust just värskes õhus liikumisega. Pikaajaline ekraani vahtimine võib olla masendav. Sarjamaratonil võivad ka ööpäevarütm ja toidurütm täiesti sassi minna. Pikalt ekraani vaatamine halvendab und. Nii et puhkuseks peaks leidma midagi aktiivsemat kui ekraani vahtimine.


«Puhkuse alguses veedan sõpradega raju nädalavahetuse. Nii saan end täielikult välja lülitada."
Kahjuks pole ajul alkoholi kohta midagi head öelda. Alkohol võib küll panna kiiremini uinuma, kuid unekvaliteet on palju halvem. Alkohol mõjutab otseselt aju ja muudab seda vanemaks. Kui on tunne, et ainult pohmell on vabandus selleks, et mitte midagi teha, siis tasub proovida teisi viise, et puhkuse ajal lihtsalt laiselda.

"Ma ei kavatse puhkusel midagi teha. Ma heidan lihtsalt pikali ja vaatan pilvi. Terve puhkuse."
Nii võib unistada inimene, kellel on väga kiire töö ja kes konkreetselt igatseb kiiruse puudumist. Kui inimene on tavapärases igapäevaelus produktiivne ja tempokas, võib ta selle asemel, et laiselda, juba esimesel päeval põrandaid pesema hakata.
Täieliku mittemidagitegemise idee on omamoodi suurepärane, kuid vähesed kes sellest unistavad, suudavad seda saavutada.


«Teen puhkusel täieliku elustiili ümberkorraldamise, et saaksin pärast puhkust tööl paremini hakkama."
Täielik elustiili ümberkorraldamine võib peagi tekitada võõritustunde, et elu on teistsugune. Küll aga võiks ühekordselt tehtud muutmise asemel otsida võimalusi ja püsivaid viise elukvaliteedi parandamiseks tavalises igapäevaelus. Suvepuhkuse ajal suitsetamisest loobumine võiks olla hea harjutus ka ajule. Tubakas sisalduv nikotiin suurendab insuldi riski.

Nii et mõne jaoks sobib kõige paremini tegus puhkus, teisele puhkus, kus peaaegu mitte midagi ei tee.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid