Kuidas kodus vererõhku mõõta ?

Kodutohter
03.07.2022
Shutterstock

Kodus kasutatakse tavaliselt automaatset vererõhu mõõtmise aparaati.

Kui arsti juures käies mõõdetakse vereõhku manomeetriga, mille puhul kuulatakse stetoskoobiga küünarliigese siseküljel asuva arteri toone, siis kodukasutuses on tavaliselt automaatne vererõhu mõõtmise aparaat.

Kodukasutuses oleva aparaadi mansetil on märk, milline koht tuleb panna küünarliigese sisekülje keskele. Seal asubki arter, mille rõhku mõõdetakse. Mõnel inimese võib see anatoomiliselt ka pisut nihkes olla. Võite ise proovida, milline on vererõhk siis, kui mansetti natuke siia või sinnapoole nihutada. Sel juhul on kõige õigem koht see, kust mõõdeti kõige kõrgem vererõhk, sealt tuleb mõõta ka edaspidi. Juhul, kui mansetil märki pole, pange masett peale nii, et küünraõndla keskele jääb voolikuots, sest selles kohas asubki andur.

Vererõhunäit ei olene eriti sellest, kui pingul on mansett, kuid mansett tuleb panna nii, et see käsivarrelt alla ei langeks. Kui mansett on liiga lõdvalt, peab aparaat rohklem pumpama ja nii võib pigistus olla tugevam ja valusam ja siis võib näit tõesti olla kõrgem. Ka ei tohiks mansett olla nii tugevalt, et pigistab juba enne mõõtmist. Mida paksemast riidest on varrukas, seda ebatäpsem võib olla mõõtmise tulemus.

Mansette on erinevaid, ning aparaati ostes tuleks valida selline, mis sobib käsivarre ümbermõõduga.

Kuni 26 cm läbimõõduga on väike mansett, 26-32 cm on standardmõõtmetega mansett ning 33 cm ja rohkem on suur mansett.

Et teada saada, kas teie kodune aparaat näitab õigesti, võib selle vahel perearsti juurde kaasa võtta ja võrrelda seal arsti poolt mõõdetud vererõhu näiduga.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid