Kuidas leida õige hambapasta?

Kodutohter
04.02.2021
Shutterstock

Hambapasta tuleb valida vastavalt inimese vanusele, hammaste ning igemete seisukorrale.

Profülaktika on kindlaim viis hammaste tervist hoida. Hambaemaili suuhooldusvahenditega mõjutades on võimalik hammaste tervist säilitada ja taastada. Kõik hambapastareklaamid lubavad kaitset kaariese ja ohustavate igemehaiguste eest, värsket hingeõhku ning lumivalgeid hambaid.

Suuhügieenivahendeid, nii nagu nahahooldustooteidki, tuleb valida vastavalt inimese vanusele, hammaste ning igemete seisukorrale. Seepärast on väikelastele, koolieelikutele, koolilastele ja täiskasvanutele erinevate hammaste ja igemete probleemide lahendamiseks erinevad hambapastad. Et väikesed lapsed kipuvad hambapastat alla neelama, siis kuni 3aastastele mõeldud pastad ei sisalda fluori ega teisi komponente, mis võivad esile kutsuda ebasoovitavaid reaktsioone lapse organismis. Koolieelses ja koolieas on aga hambaemaili arengus suur osa just fluoril, mis soodustab hambaemaili moodustumist. Täiskasvanuile mõeldud hambapasta peab aitama hoida hambad ja igemed tervena. Peale selle on veidi erinev hammastehooldus inimestel, kel on suus transplantaat, breketid või proteesid. Eelneva põhjal nähtub, et pole olemas nn kogu pere hambapastat, kui just kõik pereliikmed pole täpselt ühevanused ega täpselt samade suuõõneprobleemidega.

Aeg-ajalt lisandub ka uut teavet. Hiljuti tuvastati, et hambapastades vahutekitajana sisalduv laurüülsulfaat võib tekitada hammaste ja igemete ülitundlikkust. Uuematesse looduslikesse hambapastadesse seda ei lisata, mistõttu need pastad vahutavad oluliselt vähem.

Turu-uuringud näitavad, et enamik tarbijaid, kogunisti 75%, eelistab kasutada valgendavaid hambapastasid. See pole mõistlik, sest neis sisalduvad tugevad abrasiivained, nagu alumiiniumühendid jt, mille pidev kasutamine võib viia hambaemaili ulatuslike kahjustuste ja ülitundlikkuse tekkeni. Abrasiivaineid sisaldavad hambapastad on mõeldud eeskätt suitsetajatele ja neilgi ei maksa valgendavat pastat kasutada sagedamini kui üks kord nädalas.
Uusimate looduslike hambapastade koostisse on valitud sellise teralisusega räniühendid, mis poleerivad ja puhastavad hambaid ja igemeid neid kahjustamata. Apteekides on suur valik hambapastasid, millega on kaasas ka põhjalik info neis sisalduvate ainete ja nende toimete kohta. Teavet ja soovitusi tasub alati küsida apteekrilt.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid