Kuidas treeningul hingata?

Kodutohter
02.04.2025
Shutterstock

Tihti juhendab treener, millal hingata sisse ja millal sügavalt välja, ning tundub, et õigesti hingamine on harjutuste tegemise ajal väga tähtis.

Hingamise põhireegel on, et välja hingatakse pingutuse faasis, näiteks siis, kui tõsta või lükata raskust, ja sisse kergemas faasis ehk algasendisse naastes. Kui treener ütleb, et hinga suu kaudu välja, siis ei tähenda see, et suu peab sissehingamisel kinni olema. Üldine reegel on see, et hingama peab mugavalt rahulikus tempos sisse ja välja, sest nii saab organism optimaalselt hapnikku.

Pingutuse ajal võiks olla huuled kergelt avatud, mis võimaldab sujuvalt välja hingata. Hinge ei maksa kinni hoida, sest see võib kergitada liigselt vererõhku ja tekitada pearinglust.

Venituste eesmärk on lihaseid lõdvestada. Selleks sobib ühtlane ja rahulik hingamine. Hingata tuleks aeglaselt nina kaudu sisse ning suu kaudu välja. Väljahingamisel saab natuke sügavamale venitusasendisse vajuda.

Miks on hingamine treeningul tähtis?

* Hapnik: lihased vajavad tööd tehes rohkem hapnikku, et säilitada jõudu ja vastupidavust.

* Ohutus: kontrollitud hingamine aitab ennetada vererõhu liiga suurt tõusu ja vähendada lihaspingeid.
* Tehnika: õige hingamisrütm soodustab lihaste paremat töövõimet ning aitab ka treeninguliigutusi puhtamalt sooritada.

Harjutamise ja teadliku tähelepanu abil muutub hingamine treeningul peagi automaatseks ning aitab treenida ohutumalt ja tõhusamalt.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid