Kuidas vähendada insuldi riski?
Kodutohter
27.02.2021
Shutterstock

Kuna insuldiga ei kaasne tavaliselt valu nagu südameinfarkti puhul, on suurim tehtav viga ootama jäämine, et äkki läheb üle.

TIA ehk transitoorne isheemiline atakk on lühiajaline mööduv peaaju verevarustuse häire, mis on peaaju infarkti ehk insuldiga sarnane seisund. TIA põhjustab insuldiga sarnaseid sümptomeid, kuid need kestavad tavaliselt vaid mõned minutid ega põhjusta püsivaid närvisüsteemi kahjustusi. TIA-t nimetatakse ka mikroinsuldiks ja peetakse ohtlikuks häireks.

Haigusatakk algab kiiresti. Sümptomid sõltuvad sellest, millises aju osas vereringehäire on. Tavalised sümptomid on ühe kehapoole lihasnõrkus või tuimus, näo ühe poole lihasnõrkus, ühest silmast kaob nägemine ja kõne muutub segaseks. Võib tekkida ka peavalu või pearinglus.

Mikroinsuldi põhjuseks on aju veresoonte ateroskleroos või tromb. Mikroinsuldi riski lisavad kõrge iga, kõrge vererõhk ja kolesterool ning suitsetamine.

Kuna insuldiga ei kaasne tavaliselt valu nagu südameinfarkti puhul, on suurim tehtav viga ootama jäämine, et äkki läheb üle. Kuid mikroinsult on hoiatus, mis tihti eelneb insuldile ja vajab kindlasti uuringuid, et saaks tõsist insulti ennetada. Kindlaks on vaja teha haigused, mis võivad insulti põhjustada, nagu näiteks teise tüübi diabeet, kõrgvererõhutõbi, ning neid ravida. Trombi puhul ravitakse vere hüübimist takistavate ravimitega.

Kindlasti on vaja muuta oma harjumusi: toituda tervislikult, langetada kaalu, lõpetada suitsetamine.

Insult on elu teise poole haigus ja seotud sageli sellele ajale tüüpiliste tõbedega. Kui sul on kõrge vererõhk, peab seda ravima, kui suhkruhaigus, peab hoidma seda kontrolli all. Kui oled insuldi ohugrupis, peavad olema kontrollitud unearterid. Need on elementaarsed asjad, mida insuldiohust peaks teadma.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid