Kuidas võtta peavalutabletti?

Kodutohter
20.05.2024
Shutterstock

Kas tabletti tuleb võtta kohe, kui pea hakkab valutama, või siis, kui valu on juba tugev?

Valu ei peaks kannatama ehk kui pea hakkab valutama, siis tuleks kohe tablett sisse võtta. Kõiki ravimeid peaks manustama tootja poolt ette nähtud annustes ja sellest vähem ei tasu võtta.

Täisakasvanu paratsetamooli ühekordne annus on 1 gramm ehk 2 korda 500 mg tabletti. Kuue tunni möödudes võib võtta lisaannuse, aga ööpäevane kogus ei tohiks ületada 4 grammi. 1 tablett 500 mg paratsetamooli on alaannus ega saagi toimida.

Tänapäeva valuravi põhimõtteid järgides alustatakse valuvaigisti valikul niiöelda valutrepist. Selle kohaselt kasutatakse nõrga ja keskmise tugevusega valu korral esmajärjekorras paratsetamooli, millel on vähem kõrvaltoimeid kui mittesteroidsetel põletikuvastastel ainetel. Paratsetamool ei aita aga põletikust tingitud valu korral. Kui paratsetamool ei aita, siis võib kasutada mittesteroidseid põletikuvastaseid aineid ehk MSPV-sid. Käsimüügis saadaval olevad mittesteroidsed põletikuvastased ravimid on ibuprofeen, atsetüülsalitsüülhape, ketoprofeen, naprokseen ja diklofenak.

Tähtis on teada, et mittesteroidsetele põletikuvastastel ainetel põhinevad ravimid ei sobi inimestele, kes kasutavad samaaegselt ka verd vedeldavaid ravimeid, kuna eelnimetataud toimeainetel põhinevate valuvaigistite koostoime tõttu suureneb verd vedeldavate ravimite toime veelgi. Samuti ei tohi neid preparaate kasutada kõrgvererõhuravimeid kasutavad ning mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavanditega inimesed, diabeetikud, rasedad ja rinnaga toitvad emad ning eakad.

Kui eelnimetatud ega seisundeid haigusi ei esine, oleks valu puhul soovitatav alustada ibuprofeenist, millel on teiste sama klassi valuvaigistitega võrreldes vähem kõrvaltoimeid. Kuid kuna inimesed on erinevad, siis on võimalik, et üht inimest aitab tõhusamalt üks ja teist teine valuvaigisti.

Meeles tuleb pidada, et valuvaigistile tuleb paremaks ja kiiremaks imendumiseks peale juua klaasitäis vett. Annuse suurendamine üle tootja poolt ettenähtud maksimaalse lubatud piiri ei suurenda valu vaigistavat toimet, küll aga kasvatab kõrvaltoimete esinemise riski. Sellepärast ei soovitata ka erinevaid valuvaigisteis omavahel kombineerida.


 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid