Laps peab palju liikuma
Kodutohter
30.08.2022
Shutterstock

Kui palju füüsilist koormust vajab laps päevas?

Kas piisab vaid mõnest kehalise kasvatuse tunnist nädalas ja kooli-kodutee läbimisest jalgsi, et olla tugev ning terve? Kuidas panna laisavõitu laps liikuma?

Arstid väidavad, et kehvas füüsilises vormis võivad olla juba kooliminejad ja nooremadki: Kui teha 7aastastele enne kooli algust põhjalikku tervisekontrolli, siis mõne lapse selg on nõnda nõrk, et lihaseid pole ollagi. Ilmnevad juba kõiksugu rühivead ja muudki terviseprobleemid.

Kärust välja ja kõndima
Liikumise õpetamine hakkab peale hetkest, kui imik sünnib – natuke silitamist, natuke käte ja jalgade tööd. Kuuvanuse titega tuleb iga päev tasakesi võimelda. See ei ole kuigi suur sport, kuid arendab lihaseid.
Ajast, mil laps hakkab keerama ja roomama, tema liikumisvajadus tõuseb ning last ei tohiks panna mänguaeda ega võrevoodisse kinni – seal tal puudub soov ja ind liikuma minna. Imik, kes võiks hakata juba roomama, peaks saama liikumiseks avarust. Sellest hetkest, kui laps käib õues ja on nõus kõndima, võiks vähimalgi võimalusel loobuda ainult kärus sõitmisest. Võtab küll aega punktist A punkti B jõudmine, aga laps kõnnib ise. Mõistagi ei jaksa ta seda pikalt teha, mistõttu käru tuleks ikka kaasa võtta. Samuti ei saa sellest soovitusest kinni pidada, kui põnne on rohkem kui üks.

Liikuma koos perega
Normidele tuginedes võiks 7aastane laps iga päev kaks tundi end füüsiliselt arendada. 18aastane peaks end iga päev tunni jagu liigutama ja sellele peaks lisanduma mõni trenn nädalas. Eelkooliealisele lapsele normi otseselt ei ole. “Aga see tähendab, et iga päev toimub teatud hulk liikumist. Kolmerattalise või abiratastega jalgrattaga võiks osata sõita 2aastane. Umbes neljane võiks kaherattalisega sõitmisega toime tulla. See sõltub ka lapse pikkusest, mistõttu tuleb leida sobiva kõrgusega ratas ja siis ta saab ilusti hakkama. Muidugi nõuab see harjutamist ehk seda, et laps pannakse ratta selga, teda julgustatakse ning innustatakse.
Pimedatel sügisõhtutel, kui õue enam ei kutsu, on suurepäraseks alternatiiviks ujulad. Enamik lapsi armastab vees hullata. Eriti vahva on see koos perega.

 

Sarnased artiklid