Mida teha, kui nina kogu aeg tilgub?

Kodutohter
13.11.2020
Shutterstock

Kas nina tilgub? Kas see veritseb aeg-ajalt? Kas sõrm läheb vahel kogemata nina nokkima? Kui vastad ühele küsimusel jaatavalt, on su nina limaskestad nagu harimist vajav põld.

Nina põhiülesanne on hingamine. Nina puhastab, soojendab ja niisutab sissehingatavat õhku ja on ka lõhnaorgan. Ninast on otseühendus neelu, põsekoobastesse, kopsudesse, kõrvadesse ja silmadesse.

Nina võib tilkuda sellepärast, et nina limaskestad on vigastatud. Nina limaskestad lähevad katki, kui nina on seest kuiv ja kui rebida ära kuivanud limakoorikuid.

Nina peaks iga päev loputama seestpoolt sooja soolveega ja panema õlil põhinevaid ninatilku või näiteks naturaalset mesilasvaha sisaldavaid salve. Need niisutavad ja kaitsevad nina limaskesti.

Igapäevane nina eest hoolitsemine on eriti tähtis neile, kes töötavad tolmustes, kuumades või kuivades töötingimustes. Seda tarkust teavad oma kogemusest näiteks stjuuardessid. Kui töökohal on kehvad kliimatingimused, siis on nina hooldamine eriti tähtis. Põhjamaal saab nina talvel kõva vatti, sest vaheldub kuum ja külm kuiv kliima. Väljas saab nina tuult ja pakast, sees jälle kuiva ja sooja keskütteõhku. Kõik see kuivatab nina seestpoolt. Nina loputamiseks müüakse apteekides spetsiaalseid kanne. Ninaloputuskannu pannakse teelusikatäis soola ja see sulatatakse soojas vees. Soolveega täidetud ninaloputuskannu tila asetatakse ühe sõõrme vastu. Pead kallutatakse nii, et vesi voolab sõõrmest sisse ja tuleb teisest välja. Peab meelses pidama, et loputamise ajal tuleb hingata suu kaudu. Ninaloputamine mitte ainult ei niisuta limaskesti, vaid uhub ära ka ninna kogunenud tolmu ja mustuse.

Kui nina on pikka aega kinni ja hingamine takistatud, või kui esineb tihti ninaverejookse, tuleb minna arsti juurde, et uurida, millest see on põhjustatud. Oluline on, et arsti juures ei piirdutaks vaid vaevuste leevendamisega, vaid otsitaks nende põhjusi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid