Miks tekib põskkoopapõletik?

Kodutohter
05.02.2024
Shutterstock

Põskkoopapõletik, teise nimega maksillarsinusiit on põletik põskkoopas, mis tekib tavaliselt viirusliku ülemiste hingamisteede põletiku ehk tavalise nohu järgselt 5-7 päeva pärast haiguse algust.

Hariliku palavikuga nohu tagajärjel võib tekkida äge põskkoopa põletik. Keskmiselt põeb põskkoopa põletikku aastas 2-8 % elanikkkonnast.

Ninaõõs on ühenduses nina ümbritsevate, normaalselt õhuga täidetud ruumidega ehk ninakõrvalkoobastega. Suurimad neist koobastest on põskede piirkonnas asuvad põskkoopad ja otsmiku piirkonnas asuvad otsmikukoopad. Kõige sagedamini on põletikust haaratud põskkoopad. Põletiku puhul koguneb põskoopasse tavaliselt lima või mäda. Põletiku tekitajad, viirused või bakterid, võivad juba algselt asuda põskkoopas või levida sinna ninast. Ülemiste hingamisteede põletiku tagajärjel tekib ninalimaskesta turse, mis sulgeb piirkonna ninanõõnes, kuhu põskkoobas avaneb. Samal ajal suureneb ka limaeritus ning urkesse jääb lima, kus tekib mädane põletik. Sinuiidi teket soodustab ka allergia või muud ärritavad tegurid.

Igale põletikule iseloomulike üldnähtude nagu palaviku, väsimuse ja üldise halva enesetunde kõrval esineb ägeda põskkoopa põletiku puhul lisaks veel pikale veninud nohu, mädane eritis ninast, valu ja raskustunne põskede piirkonnas, mis on tingitud põskkoobastes olevast vedelikust, ja lõhnatundmise vähenemine.

Sageli esineb tuim peavalu, mis on tingitud nina kaudu hingamise takistusest. Võib esineda ka ärritusköha, mis tugevneb eriti öösiti ja hambavalu (hambajuure ja põskkoopa vahel on vaid õhuke luuplaat ning põletik põhjustab hambajuure ärritust).

Kõiigi eelnevate sümptomite puhul peab võtma ühendust perearstiga, kes vajadusel suunab kurgu-, nina- ja kõrvaarstile. Diagnoos täpsustatakse ninapeegli või röntgenuuringu abil.

Põhiline ravi on antibiootikumiravi. Toetava raviga saab vähendada limaskestade turset, et mäda pääseks urgetest liikuma. Selleks kasutatakse turset alandavaid ninatilku ja tablette. Kasutatakse ka allergiavastaseid ravimeid, millest on abi just allergikutel. Teha võib ka põskkoopa loputust, millega eemaldatakse mädane eritis põskkoopast loputamise teel.

Põskkoopa põletikku on võimalik ennetada, kasutades tavalise nohu puhul nina loputamiseks merevee lahust (saadaval apteegis aerosooli ja pihustina), ninalimaskesta turset alandavaid ninatilku või suukaudseid tablette.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid