Mida teha sünnimärgiga?

Kodutohter
07.08.2021
Shutterstock

Kõigil meil on nahal pruune pigmendilaike. Mõnel rohkem, teisel vähem ja mõnel väga palju. Need võivad teha muret, mis vahel on põhjendatud ja vahel mitte.

Kui mõni sünnimärk tundub kahtlane, sest muudab kuju ja värvi, tuleb seda kindlasti arstile näidata. Kuid sünnimärkide kohta usutakse ka müüte, mis ei pruugi olla tõesed.

1. Melanoom areneb juba olemasolevast sünnimärgist.

Vaid 20-30 protsenti melanoomidest areneb juba olemasolevast sünnimärgist. Enamus tekib nahale uude kohta ja näeb välja, nagu oleks sinna tekkinud uus, veidi ebatavaline sünnimärk. Sellepärast pole mõtet ka ennetavalt sünnimärke eemaldada.

2. Kui on palju sünnimärke, on suurem tõenäolisus haigestuda nahavähki.

Kui sünnimärke on väga palju, on melanoomi haigestumise protsent tõepoolest mõnevõrra suurem. Riskirühma kuuluvad inimesed, kellel on kehal 50-100 sünnimärki.

3. Kõik sünnimärgid võivad muutuda pahaloomuliseks.

Kõik kindlasti mitte, kuid mida rohkem end põletada päikeses, seda tõenäolisemalt võib seda juhtuda. Peamine melanoomi ja teiste nahavähkide põhjustaja on päikese UV kiirgus.

4. Nahast kõrgemal olevad sünnimärgid tuleb eemaldada.

Alati ei pea neid eemaldama. Tähelepanu peab pöörama, kui nad muudavad kuju või värvi. Kui nahast kõrgem sünnimärk on rinnahoidja või vöö piirkonnas, siis hõõrdumine ei tee sellest pahaloomulist kasvajat. Kui see aga segab või sügeleb, siis võib selle eemaldada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid