Miks muutuvad varbaküüned hapraks?

Kodutohter
27.10.2024
Shutterstock

Levinud häda on suure varba küünega, mis muutub heledaks, kihiliseks ja hapraks.

Millised on inimeste küüned, sõltub paljudest asjaoludest, näiteks ka pärilikest faktoritest.

Kõige sagedasemad küünte muutusi põhjustavad tegurid on:

* Vanusega tekkiv küünte düstroofia - küüned paksenevad, muutuvad ebaühtlaseks ja kihiliseks, küüntele võivad tekkida pikisuunalised vaod. Vanusest tingitud muutused võivad alata juba varases täiskasvanueas ning ajaga süveneda.

* Küünte seennakkus, mis on ääretult sage probleem. Selle probleemi saab proovidega välistada. Seennakkuse ravi on üldjuhul edukas ja pärast ravi taastub küüne endine välimus.

* Sage kokkupuude ärritajaga, nagu märg keskkond, kosmeetika, kodukeemia, küünte geellakkimine jne

* Korduvad mehaanilised traumad (jooksmine, kehvad jalatsid, vale pediküür, jala korduv äralöömine). Need võivad viia ajapikku küünte paksenemise ja kihistumiseni, mistõttu küüntele tekivad ka valged laigud või triibud.

Harvemini kaasnevad küünte muutused nahahaigustega (ekseem, psoriaas, lame lihhen), mineraalainete puudusega (sagedamini rauavaegusaneemia) või mõnede süsteemsete haigustega (kopsu-, neeru-, südame- ja maksahaigused). Viimaste puhul ei saa kindlasti vaid küünte muutuste põhjal haiguse olemasolu kahtlustada, kaasnema peaksid ka teised süsteemsetele haigustele viitavad tunnused.

Sarnased artiklid