Põhjuseid on mitmeid. Noktuuria ehk und katkestav pissihäda tekitab mitmeid terviseriske.
Öine pissihäda võib aeg-ajalt üles ajada igas eas, kuid keskeas hakkab see muutuma rutiiniks. Kui kordi on öö jooksul rohkem kui üks, hakkab see segama und.
Üle 60-aastastel on kaks korda öö jooksul tualetis käimine juba tavaline. Põhjuseid on mitmeid, sellepärast võib seda raske olla diagnoosida. Vanusega väheneb põie funktsionaalne võimekus. Kusepõie maht ei pruugi väheneda, kuid põiepakitsus avaldub juba vähema täituvusega.
Aastatega hakkab põie sein jäigastuma. Kusepõie lihas pakseneb nagu iga lihas, mis pidevalt töötab.
Pikemas perspektiivis hakkab kusepõie lihase toonus ja paindlikkus langema. Kusepõis võib venida ja venitatud lihas ei enam tõmbu nii kergesti kokku.
Vanusega võivad neerud eritada rohkem uriini. Mõnel inimesel ei eraldu enam nii palju antidiureetilist hormooni kui varem. Seejärel hakkab uriiniga rohkem vett välja tulema ja uriin muutub heledaks ehk lahjendatuks.
Meestel hakkab vanemas eas suurenema eesnääre. Viiekümneaastastel meestel pooltel esineb eesnäärme healoomulist suurenemist mis on meestel ka põhiline noktuuria tekitaja.
Mõnikord võib tiheda öise urineerimise põhjuseks olla mõni haigus või ravim, nagu näiteks südamepuudulikkus või kalduvus tursetele. Kui vastu õhtut võtta tursetevastast ravimit mis viib vett organismist välja, siis peabki öösel mitu korda tualetis käima.
Et magada öösel rahulikult, peaks vähendama õhtust joomist ja soola kasutamist. Soolased toidud tekitavad janu ja nii saab joodud rohkem kui vaja. Õhtul peaks vältima just kofeiini sisaldavaid jooke, sest need suurendavad kuseeritust.
Tihedat öist ärkamist peaks kindlasti vältima, sest vähene uni on paljude haiguste riskitegur. Seepärast peaks noktuuria põhjuseid uurima koos oma arstiga ja leidma sobiva meetodi öiste tualetiskäimiste vähendamiseks.