Miks vahel silmalaug tõmbleb?

Kodutohter
28.08.2023
Shutterstock

Silmalau tõmblemine ehk müoküümia on kontrollimatu silmalau spasm, mis on ebamugav, kuid valutu ja ohutu vaevus.

Silmalau tõmblemine ehk müoküümia on kontrollimatu silmalau spasm, mis on ebamugav, kuid valutu ja ohutu vaevus, mida kogevad elu jooksul paljud inimesed. Tavaliselt algab tõmblus täiesti suvalisel hetkel, kestab mõnest minutist mõne päevani ja möödub iseenesest. Väga harva võib see sümptom viidata ka mõnele tõsisemale haigusele, kuid tavaliselt ilmnevad siis ka teised süptomid, mitte ainult lau tõmblus. Kui silmalau tõmblemine jääb sagel korduma, võiks konsulteerida optometristi, silmaarsti või perearstiga, raskematel juhtudel neuroloogiga.

Tervel inimesel soodustavad müokoomia teket väsimus, vähene magamine, stress, füüsiline pingutus, ja liigne kofeiini tarbimine, samuti kuivad silmad, liigne digiseadmete kasutamine ning magneesiumipuudus. Ka alkoholi tarvitamine ja suitsetamine võivad silmalau tõmblemist esile kutsuda.

Digiseadmete kasutamisel soovitatakse järgida 20/20/20 reeglit: vaadata iga 20 minuti järel 20 sekundit 20 meetri kaugusele. Päevas ei ole hea ekraani taga veeta üle 5-6 tunni. Piisav ööuni, kunstpisarate kasutamine, kohvijoomise piiramine ning magneesiumikuur võivad abiks olla.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid