Mis on kolesterool?

Kodutohter
02.08.2021
Shutterstock

Kolesterool on inimesele vältimatu aine.

Seda on vaja rakumembraanide ehituseks ja hormoonide ning sapihapete moodustamiseks. Kolesteroolist valmistab organism ka D-vitamiini.

Kuid kolesterool võib olla ka ohtlik, kui seda on veres liiga palju. Organism toodab kolesterooli ise ja saab ka toiduga. Maks toodab umbes ühe grammi kolesterooli päevas. Toiduga saadakse kolesterooli loomsetest toiduainetest. Rohkelt kolesterooli on loomses rasvas, võis, rasvastes juustudes, piimas ja munades.

Me tegelikult ei vajakski toidust saadavat kolesterooli, sest meie rakud suudavad seda toota ise.

LDL-kolesterooli kutsutakse nn halvaks kolesterooliks ja HDL-kolesterooli heaks kolesterooliks. LDL-kolesterool võib koguneda arterite seintele ja kui seda koguneb palju, on tagajärjeks südame-veresoonkonnahaigused. HDL-kolesterool seevastu eemaldab kolesterooli rakkudest ja arteritest.

Enda riski järgmise kümne aasta jooksul haigestuda infarkti või insulti võib hinnata regulaarselt kolesteroolitaset mõõtes.

Kuid kõrge kolesteroolitase on vaid üks tegur südame-veresoonkonnahaiguste põhjuste reas. Peab jälgima ka oma vererõhku, hoidma diabeeti ja veresuhkrut kontrolli all, kehakaalu normis, magama piisavalt ja liikuma. Ning muidugi tuleb lõpetada suitsetamine.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid