Muusika pakub tuge!

Kodutohter
08.02.2021
Shutterstock

Uuemad uuringud on näidanud, et lauldud muusika mõjub väga soodsalt ajuinfarktist ehk insuldist toibujatele.

Muusika on abiks taastusravis.

Muusika teraapilist toimet teatakse juba ammu. Uuemad uuringud on näidanud, et lauldud muusika mõjub väga soodsalt ajuinfarktist ehk insuldist toibujatele. Muusika kuulamine on turvaline võimalus aktiveerida aju haigestumise akuutsel perioodil.

Helsingi ja Turu ülikooli ühises uurimuses, mida viidi läbi 25000 ajuveresoonte kahjustusega patsiendiga, leiti, et kõik haiged õppisid ja mäletasid lauldud teksti paremini kui loetud teksti. Eriti tuli see välja afaasiaga ehk kõnehäirega patsientidel.

Iga päev laulude kuulamine aitas taastada patsientidel kõnevõimet ja keelemälu paremini kui instrumentaalapalad. See näitas ka, et isegi rasket mälukaotust põdeva inimesega on võimalik saada ühendust tuttava laulu kaudu. Mälukaotust põdeva inimese kõnevõime ja kõne mõistmine jäävad järjest nõrgemaks. Laulmine aitab kõnevõimet säilitada ja vahel võib inimene, kes ei suuda enam rääkida, hakata äkki laulma. Mälukaotuse all kannatavad inimesed võivad äkki tunda ära tuttava laulu, kogema selle poolt tekitatud tundeid ja mälestusi ning mäletama laulu sõnu.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid