Sügelus päraku ümber paljastab naaskelsabaussid.
Naaskelsabadest saab lahti ravimitega ning pesu, voodipesu ja laste mänguasju pestes.
Naaskelsabad on väga levinud inimese soolestikus elavad parasiidid (Enterobius vermicularis), mis põhjustavad päraku piirkonnas sügelust. See parasitt pole mitte niivõrd ohtlik, kuivõrd piinlik. Sügelusest tingitud naha intensiivne sügamine tekitab kriimustusi ning võib põhjustada infektsioone.
Naaskelsaba on väga levinud sooleparasiit, mida leidub vaid inimestel. See on väike, isegi kõige suuremad on umbes sentimeetri pikkused valged niidilaadsed ussid.
Kõige sagedamini esineb seda lasteaia- ja algkooliealistel lastel, kuid naaskelsabasid võib esineda kõigis vanuserühmades ja see on üsna tavaline probleem. Tavaliselt on see kahjutu, kuid sümptomid on piinlikud.
Kui väikelaps on nakatubud naaskelsabadega, aga ta ei oska veel väljendada, et pärak sügeleb, võib laps sellele reageerida öise märgumisega, isegi kui muidu on ta juba õppinud kuivaks jääma.
Kui laps või täiskasvanu kraabib oma päraku ümbrust nii kõvasti, et nahk läheb katki, võib tulemuseks olla nakkus.
Naaskelsabad on umbes sentimeetri pikkused peenikesed ussid, mis näevad välja nagu valge niiditükk. Kui see leitakse pärasoole ümbrusest, võib olla kindel, et see on naaskelsaba. Kuid neid näeb harva, kuna nad on öised olendid, kes reageerivad valgusele peitu pugedes. Naaskelsabasid tavaliselt väljaheidete hulgas ei näe.
Naaskelsabad on väikesed ja nende munad on veelgi väiksemad. Seal, kus on ussid, on ka mune. Kui laps ennast sügab, on näpud peagi suus ning munad ja ussid alustavad inimkehas uut tsüklit.
Kui lapsed näiteks lasteaias mänguasjadega mängivad, saavad selle nakkuse ka sõbrad. Pärasoole ümbrus, sõrmed ja suu on teed, mida mööda parasiit levib.
Naaskelsabade ravim on lihtne ühekordne tablett. Ravimit nimega Pyrvin saab apteegist ilma retseptita. Lisaks on Vermox saadaval retsepti alusel.
Alati ravitakse korraga tervet perekonda, ka asümptomaatiliselt, sest isegi kui haigusnähte ei esine, on väga tõenäoline, et kõigil pereliikmetel on ussid. Ravimit võetakse uuesti kahe nädala pärast, olenemata sümptomitest. Ravim hävitab ussid, kuid ei mõjuta mune.
Ravim on ohutu, isegi kui seda võtta mitu korda aastas.
Ravimi kõrvalmõjudeks on see, et väljaheide läheb tavaliselt punaseks, aga värv pole verest, vaid ainult ravimist. Punast värvi läheb ka aluspesu, aga paanikaks pole põhjust, sest pesumasinas tuleb ka värv maha.
Naaskelsabad võivad ka iseenesest kaduda, kuid lihtsam on rohtu võtta kui sügelemise käes kannatada.
Ravimi võtmisele järgneval päeval tuleb pesta kõik kasutatud voodipesu, käterätikud, ööriided ja aluspesu ning madrats võtta üle tolmuimejaga.
Laste mänguasju pesemisel piisab tavalistest pesuvahendist. Kahe nädala pärast tuleb teha kogu asi uuesti, olgu perel sümptomid või mitte.
Kätehügieen on parasiitide puhul väga oluline, kuna need levivad just käte kaudu. Eriti kui lasteaias on epideemia, tuleks kätehügieenile tavapärasest rohkem tähelepanu pöörata. Õnneks pööratakse lasteaedades tähelepanu kätepesule tualetist tulles ja enne sööki.
Laste küüned tuleks hoida lühikesed, sest küünte alla satuvad usside munad.