Kui oled aastaid suitsetanud, võib olla hirmutav mõelda, et pead kogu ülejäänud elu suitsuvaba olema.
Juba tervise pärast peaks siiski loobumise ette võtma.
* Valmistu ette, võta päev korraga ja hangi tugiisik. Vajadusel kasuta toetusena nikotiini asendustooteid või ravimeid.
* Ja pea meeles, et tagasilangus pole maailma lõpp, vaid saab sellest õppida.
* Kas tasub loobuda äkki või plaanipäraselt? Kindlasti tasub loobumist planeerida. Suitsetamine on väga mitmekülgne probleem – nii füüsiline nikotiinisõltuvus kui ka psühholoogiline ja sotsiaalne sõltuvus. Mida paremini valmistuda, seda tõenäolisemalt see õnnestub.
* Kuidas peaks suitsetamisest loobumiseks valmistuma? Näiteks määra otsuse tegemise kuupäev 7–10 päeva kaugusele ja kasuta vahepealset aega ettevalmistamiseks.
* Mõtle olukordadele või emotsionaalsetele seisunditele, milles tavaliselt suitsetad ja kuidas saaks neid olukordi vältida või kuidas saaks nendes teisiti käituda.
* Samuti on hea mõelda, kas iga sigaret on võrdselt oluline või võiks juba ühe sigareti suitsetamata jätta. Isu sigarettide järele on suurim hommikul ja varajasel pärastlõunal, kui pärast ööd vajab keha nikotiinitase tõusmist. Mõned ei suitseta suitsetamise soovist, vaid harjumusest, näiteks sõbraga kohvi juues või bussi oodates.
* Kas kõik korraga või järk-järgult vähendades? Uuringute kohaselt on korraga peatumine tõhusam. Kui aga suitsetate palju või kui olete juba mitu korda proovinud suitsetamisest loobuda, on võib-olla parem enne seda vähendada.
* Isegi vähendades peaks see toimuma plaanipäraselt. Näiteks võib otsustada, et vähenad igapäevaste sigarettide arvu esmalt kümne võrra, järgmisel nädalal uuesti kümne võrra ja siis lõpetad.
* Üldiselt on parem kogu suitsetamisvarustus ära visata. Kui kodus on veel sigarette, on lihtne kiusatusele järele anda. Aga kui ees on sõit poodi, siis suitsuisu taandub.
* Kuidas komistamist vältida? Suitsetamist seostatakse sageli rutiinidega, mida saab suitsetamisest loobumise hõlbustamiseks muuta. Ettevalmistusperioodil on hea koostada tegevusplaan olukordadeks, kui tekib võimalus kiusatusele järgi anda.
* Vahendid võivad olla väga lihtsad. Näiteks kui oled hommikul kohvi tilkumise ajal sigareti süüdanud, võid lihtsalt kohvimasina ajastada nii, et kohv oleks hommikul ärgates juba valmis. Pausi suitsetamiseks ei tule.
* Ainuüksi pastilli või nätsu suhu panemine võib aidata suitsuisu unustada.
* Mõnda olukorda on hea alguses täielikult vältida. Kui sõpradega välja minnes tabab kõige hullem isu sigareti järele, siis võiks mõnda aega selliseid väljaminekuid vältida.
* Peaaegu kõik annavad mingil hetkel kiusatusele järele. Otsusta eelnevalt, et kui see juhtub, alustad võõrutust kohe uuesti.
* Isegi kui seekord lõpetamine ei õnnestu, jätab iga katse jälje. Järgmine kord oled natuke paremini ette valmistatud.