Osteoporoos on luustiku tavalisest suurem luuhõrenemine, mis lisab luumurruriski. Osteoporoosi eelaste on osteopeenia.
Luudes toimub pidevalt kaks protsessi, luude ehitamine ja luude lammutamine. Osteoporoosi korral on vana luukoe lagundamine kiirem kui uue moodustumine.
Osteoporoos on salakaval haigus, sest ei tekita üldse valu. Sageli avastatakse haigus alles siis, kui minnakse luumurruga arsti juurde. Seepärast on vaja tähelepanu pöörata ennetustööle. Luutihedust peavad kindlasti regulaarselt mõõtma menopausis naised. Kuigi luuhõrenemine esineb sagedamini naistel, peaksid mehed, kes saavad eesnäärmevähi raviks hormoonravi või põevad soolte- ja kilpnäärmehaigusi samuti aeg-ajalt mõõtma oma luude tihedust.
Osteoporossi ravi pole lihtne, sest luu uueneb aeglaselt. Osteoporoosi ennetamisel ja ravil on olulised toitumine ja liikumine. Hoolitsema peab piisava D-vitamiini ja kaltsiumi saamise eest.
Mõõdukas kehaline aktiivsus tugevdab tervist, suurendab kehalist võimekust ja vähendab riski haigestuda osteoporoosi. Liikumise eesmärgiks on luude mineraalse tiheduse ja tugevuse säilitamine, rühihäirete tekke ennetamine, kukkumise vältimine, valu ja lihaste pinge vähendamine.
Pikaajaline on ravi ravimitega, mis kiirendavad luud taastavate rakkude kasvu.