Podagra on ainevahetushäiretest tekkiv valus haigus

18.04.2022
Shutterstock

Nii mõnegi võib öösel unest äratada meeletu valu parema jala suures varbas, sest külge keerates puutus see teise jala või tekilina vastu.

Tubli õhtusöök, mis sai juba mitu tundi tagasi söödud, annab endast märku podagravaluga.

Podagra on ainevahetushäiretest tekkiv haigus, mille korral halvasti lahustuvat kusihapet koguneb organismi liiga palju või on selle väljutamine häiritud. Kehasse pidama jäänud kusihape võib sadestuda liigestesse nõelataoliste kusihappesoola kristallidena ja põhjustada äkilise põletiku – podagrahoo. Kusihape kristalliseerub paremini jahedas, öösel magamise ajal langeb kudedes temperatuur ja podagrahoog saab võimaluse une ära ajada, sageli ei lase valu enam silma kinni pannagi.
Podagrahoog võib välja lüüa ükskõik millises liigeses, kuid kõige sagedamini valib valu välja labajala, pahkluud, põlved, käeliigesed – nii randme kui küünarnuki. Jala- ja käeliigeseid eelistab podagra ka seetõttu, et neis on kehatemperatuur madalam kui näiteks puusaliigestes.Kõige tüüpilisem koht, kuhu põletik tekib, on suure varba liiges, mis hakkab punetama, paistetab üles ja on väga valutundlik, nii et isegi voodilina võib haiget teha.

Sümptomid
Podagrale viitab kusihappe kõrge tase (üle 0,45 mmol) veres ja haigusele omane liigesevalu. Vajadusel võidakse võtta süstlanõelaga liigesevedeliku proov, milles võib näha kusihappekristalle, kui seda mikroskoobi all uurida. Haigushoo ajal on arstil lihtne diagnoosi panna. Kroonilise podagra võib avastada röntgenipiltide järgi: pikka aega kestnud tõbi võib muuta liigeste kuju ja neid ümbritsevaid kudesid, viimastesse tekivad kühmukesed.
Luuvaluks kutsutud podagra eelistab kiusata keskealisi inimesi. Tõbi võib kaasneda mõne muu haiguse, näiteks neeruhaiguse või psoriaasiga, samuti tekkida kõrvalmõjuna naistel, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid. Liigsöömine ja tubli alkoholi-, eriti õllepruukimine soodustavad tõve tekkimist.
Metaboolsest ehk ainevahetusega seotud podagrast räägitakse siis, kui see on osa ainevahetushäiretest, mille hulka kuuluvad ülekaal, diabeet, vere kõrged rasvaväärtused ja kõrgvererõhktõbi. Podagrahaigetel on ka suurem risk haigestuda südamelihase isheemiatõppe.
Valepodagra all mõeldakse põletikku, mis annab podagrale iseloomulikke sümptomeid, näiteks artroos, kuid seda ei põhjusta kusihappekristallid.
Eluviiside tagajärjel tekkinud podagra viitab sellele, et inimene on liigselt lugu pidanud puriinisisaldusega toitudest, liialdanud lihasöömisega ja jätnud kõrvale piimatoidud – loobunud kõigest tervislikust. Kuid ometi ei haigestu podagrasse iga tervisliku menüü eiraja, tõbi tekib väga mitmete põhjuste summeerumisel, üks neist võib olla pärilik.

Menüü appi
Podagravalusid leevendatakse puhkuse, jääkoti ja põletikuvastaste ravimitega. Aspiriin pole siinjuures omal kohal, otse vastupidi, aspiriini manustamine suurtes annustes võib vere kusihappesisaldust hoopis tõsta. Kui on võimalus arsti juurde minna, siis saab abi ka kortisoonisüstist põletikulisse liigesesse. Et uuest haigushoost pääseda, tuleb kõigepealt põhjalikult uurida oma menüüd ja tõenäoliselt see ümber teha. Nii mõnigi podagrahaige on tõvest pääsenud vaid oma toidusedelit muutes, pealegi tekitavad allopuriini sisaldavad ravimid kõrvaltoimeid ega mõju hästi teiste rohtudega, mida patsient ehk samal ajal manustab.
Podagrahaigetele on koostatud nimekirju toiduainetest, mida võiks vältida või tarvitada võimalikult vähe, et püsida terve.

Piim kaitseb podagra eest

Arvatakse, et usin piimajoomine ja piimatoodete söömine võib päästa podagrast. USAs viidi läbi uuring, kus 12 aasta jooksul jälgiti 47 000 mehe tervist ja toitumisharjumusi. Podagrat esines rohkem neil tugevama soo esindajatel, kes pidasid lugu lihatoodetest ega hoolinud piimatoitudest. Väherasvased piimatooted annavad rammusamatega võrreldes veelgi suurema kaitse podagra eest.
Kui podagrahoog tekib uuesti, tasub võtta allopurinooli, mis vähendab kusihappe moodustumist organismis. Abi saab kaalust allavõtmisest, ent nälgimise tagajärjel võib liiga palju kusihapet sattuda ka verre, seepärast ei soovitata oma menüüd paugupealt ümber muuta ega liiga järsku kaalu langetada. Usin vedelikutarbimine on soovitatav, nii väljutatakse organismist ka kusihapet. Alkoholist, eriti õllest peab eemale hoidma, sest alkohol vabastab maksast aineid, mis muutuvad kusihappeks, ja tõstab piimhapete sisaldust veres.

Podagrahaigel tasub…
jätta söömata


siseelundid
teod ja väikesed, koos naha ja rootsudega söödavad kalad, nagu räim, kilu, heeringas; broilerinahk
pärm


süüa vähe ja harva

kala
liha
sparglit, seeni, ube


vältida


alkoholi, eriti õlut
atsetüülsalitsüülhapet sisaldavaid ravimeid (aspiriin)


Podagra tasub välja ravida, sest tõvel on komme edasi liikuda, mitte pidama jääda ühte liigesesse, pealegi võib vere kõrge kusihappesisaldus kahjustada neere.
Kes on korra podagrahoo all kannatanud, sel tasub aeg-ajalt lasta teha vereproov, siis on kohe näha, kas vere kusihappesisaldus on tõusnud või mitte.

Sarnased artiklid