Rahusta stressi ise

Kodutohter
26.10.2021
Shutterstock

Parasümptomaatilist, organismi rahustavat ja taastumist soodustavat närvisüsteemi saab ise aktiveerida. See aitab stressiga hakkama saada.

Autonoomne ehk siseelundite närvisüsteem, mida nimetatakse ka vegetatiivseks närvisüsteemiks, mille kaudu toimub siseelundite, südame ja veresoonte talitluse reguleerimine. See süsteem on meie tahtele allumatu.

Vegetatiivne närvisüsteem jaguneb sümpaatiliseks ja parasümpaatiliseks närvisüsteemiks. Sümpaatiline närvisüsteem aktiveerub ohu- või stressisituatsioonis, kiirendab südametööd, ahendab veresooni, tõstab vererõhku, laiendab silmapupille, aeglustab seedeelundkonna tööd kasutades sellek energiat ja teisi keharessursse;

Parasümpaatiline närvisüsteem viib organismi rahuolekusse, aeglustab südametööd, laiendab veresooni, langetab vererõhku, ahendab silmapupille, kiirendab seedeelundkonna tööd, taastades organismi varusid ja tasakaalu.

 

1. Aktiveeri vagusnärvi. See on parasümpaatilise närvisüsteemi kõige tähtsam närv. Hinga rahulikult sisse ja siis veel rahulikumalt ja pikemalt välja.

2. Külmas vees suplemine. Külmateraapia aktiveerib vagusnärvi, kuid see sobib vaid neile, kellel pole kroonilist stressi, sest külm aktiveerib ka kortisooli ja adrenaliini tõusu.

3. Naermine. Naermine lõdvestab veresooni ja lihaseid ning soodustab rõõmuhormoonide tekkimist. Sama käib ka kallistamise kohta.

Sarnased artiklid