Rahutud jalad
Kodutohter
06.09.2021
Shutterstock

Rahutute jalgade sündroom ehk ebamugavustunne jalgades kimbutab inimesi eelkõige õhtul ja öösel, laskmata uinuda ja põhjustades unehäireid.

Rahutute jalgade sündroom on seisund, mis põhjustab ebameeldivate aistingute tõttu jalgades kontrollimatut soovi neid liigutada. Tavaliselt tekib see õhtul või öösel, kui istud või oled pikali. Jalgade liigutamine leevendab ajutiselt ebameeldivat tunnet. Rahutud jalad võivad häirida und ning põhjustada ärevust - seetõttu võib see häirida ka inimese elukvaliteeti.

Painavalt võib mõjuda olukord, kus inimene peab istuma teatris, kontserdil või mujal pikalt ühe koha peal, ilma et saaks jalgu liigutada. Rahutud jalad segavad öist und, nii et hommikul võib olla väsinud ja uimane olek, sest ei saanud piisavalt magada.

 

Täpne põhjus ei ole teada, kuid arvatakse, et probleem võib olla tingitud dopamiini väärtoimest ajus, mis mõjutab närvisignaale jalgade lihastes. Mõnikord avastatakse rahutute jalgade probleemiga inimestel rauavaegust ja kehvveresust, mõnikord võivad rahutud jalad olla hoopis perekondlik probleem. Ka rasedusega kaasnevad hormonaalseded muutused võivad põhjustada või süvendada rahutute jalgade sümptomeid, kuid sümptomid kaovad sel juhul tavaliselt peale sünnitust.

Kuna rahutute jalgade põhjuseks võib olla rauapuudus, võib arst proovida seda rauapreparaatidega ravida. Kuid on olemas ka muid ravivariante, mida tuleb perearstiga või neuroloogiga arutada. Kodustest vahenditest võib proovida sooja vanni, alaselja ja jalgade masssaaži, soovitatakse pidada kinni unehügieenireeglitest, teha mõõdukat trenni, vältida kofeiini, šokolaadi ning kohvi.

Sarnased artiklid