Roosad põsed võib olla hoopis kuperoosa
Kodutohter
15.09.2021
Shutterstock

Kuperoosaks ehk teleangiektasiaks nimetatakse püsivalt laienenud, selgelt silmaga nähtavaid veresooni, peamiselt põskedel, nina ümbruses, lõual.

Kuperoosa tuleneb ladina keelsest sõnast couperosa ja tähendab vaskroosi. See tekib näo vereringe häire ehk kapillaaride laienemise tõttu. Laienenud veresooned on läbi naha nähtavad punetusena ning peenikeste punakate või sinakate joontena.

Kuperoosne nahk on õrn ja tundlik. Läbi naha kumab  laienenud kapillaaride võrgustik, mis rikub naha ühtlase jume, tekitades punetust ja õhetushoogusid. Kuperoosa võib tekkida kõigil nahatüüpidel, sagedamini aga õrna heleda nahaga naistel olles põhjamaa naiste üks peamisi nahaprobleeme.

Kapillaaride ülesandeks on tagada vere - ja koevedeliku vahetus, toitainete ja hapniku transport ja termoregulatsioon - kappillaarid kuumaga laienevad ning külmaga ahenevad.

Kuna kapillaaride seinad on väga õhukesed, koosnevad ainult ühest epiteelrakukihist, siis pidevalt laienedes  ja ahenedes kaotavad nad oma elastsuse, muutuvad jäigaks, veri koguneb kapillaaridesse ja püsivalt laienenud kapillaar on läbi naha näha.

Tekkimise põhjusteks on pärilikkus, liigne kuum, liigne külm ( saun, pakane), liiga tugev mehhaaniline puhastus, liiga tugev massaaž, liiga tugevad aparaadihooldused kosmeetiku juures (liiga pikk aurutamise aeg), naha loomulik vananemisprotsess, hormonaalsed muutused, sidekoenõrkus, rasedus, sünnitus, toitumine (vürtsised toidud), alkohol, tubakas, vegetatiivse närvisüsteemi häired (stress, depressioon), vereringehäired, kõrge vererõhk, allergiad, töökeskkond (teetöölised, meremehed, kokad, jne), emotsionaalne ja füüsiline pinge.

Profülaktiline hooldus

UVK kaitse (SPF 15-30), ei solaarium ja kuum saun

kaitsekreem talvel ja suvel

õiged hooldustooted: alkoholivabad, lõhnaainete vabad, õlivabad kreemid, mis ei ummista poore, vältida teralisi koorijaid, veekindlat kosmeetikat, mida on raske eemaldada - kasutada kreeme C ja K vitamiini sisaldusega

Kuperoosa hoolduse eesmärk on kapillaaride ja sidekoe tugevdamine, vereringe tasakaalustamine, rahustamine ja naha kaitsmine.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid