Söö ennast uniseks

Kodutohter
21.03.2023
Shutterstock

Juba vanaema teadis, et soe piim enne magamaminekut toob hea une.

Selles oli tal ka õigus, sest piim sisaldab trüptofaani, mis soodustab uinumist.

Hea uni on tervise ja heaolu jaoks hädavajalik. Pikaajaline unepuudus soodustab haigestumisi ja õnnetusi. Une parandamiseks on palju võimalusi. Osa neist on seotud magamiskeskkonnaga, osa elukorraldusega ja osa elustiiliga. Mõni neist võib nõuda elustiili muutmist, kuid õnneks leidub ka lihtsamaid võimalusi.
Söömine on lihtne ja maitsev viis und esile kutsuda.
Teatud toidud võivad soodustada uinumist. Trüptofaan on üks neist ainetest mis tekitavad unisust.

Trüptofaani uneliiva ei pea otsima apteegist, seda võib leida meie igapäevastest toiduainetest.
Trüptofaan on üks üheksast asendamatust aminohappest. Need on orgaanilised ühendid, mis toimivad valkude ehitusplokkidena. Aminohapped osalevad toitainete transpordis organismis ja paljudes biokeemilistes reaktsioonides, mis reguleerivad näiteks hormoonide talitlust, immuunsust, põletikulisi reaktsioone ja närvisüsteemi neurotransmitterite tootmist.
Kasvõi ühe asendamatu aminohappe puudumine võib põhjustada häireid organismi talitluses. Mitteasendatavaid aminohappeid saab moodustada teistest aminohapetest. Asendamatuid aminohappeid ei saa organism ise toota, vaid need tuleb saada toiduga.

Trüptofaanil on seos une ja meeleoluga
Sellest moodustuvad organismis serotoniin ja melatoniin. Serotoniin on neurotransmitter, mis mõjutab meeleolu ja und. Serotoniini madal kontsentratsioon kesknärvisüsteemis on seotud depressiooniga.
Melatoniin on käbinääre eritatav hormoon, mis reguleerib une-ärkveloleku rütmi ning aitab organismil kohaneda valguse ja pimeduse muutustega. See kiirendab uinumist ja leevendab ajavahest tulenevat stressi.
Trüptofaan võib samuti parandada veresoonte tervist, kuna toodab niatsiini ehk B3-vitamiini, mis toimib antioksüdandina. Antioksüdandid on ühendid, mis kaitsevad rakke oksüdatiivsete kahjustuste eest.

Valgu söömine tagab trüptofaani omastamise.
Organism ise trüptofaani ei tooda, seega tuleb seda saada toidust. Iga päev on vaja 3,5 milligrammi trüptofaani kehakaalu kilogrammi kohta. Seda leidub kalas, lihas, munas, sojas ja piimatoodetes, nagu jogurt, kohupiim, juust.
Piisava koguse trüptofaani koguse saamine on lihtne. 65-kilone naine peab päevas sööma vaid üht järgmistest toiduainetest: 100 grammi kala, 200 grammi kohupiima, kaks muna või 200-300 grammi tofut.
Kui näksite paar supilusikatäit India pähkleid või kõrvitsaseemneid, on teie trüptofaanivarud garanteeritud. Parim õhtune suupiste on banaan, sest selles on palju trüptofaani.

Süsivesikud tugevdavad trüptofaani toimet
Vanaema soe piim on vana tuttav unerohi trüptofaani allikana. See ei pruugi olla kõige maitsvam ega tõhusam, sest hea uni nõuab korralikke süsivesikuid. Nende suur kogus hõlbustab trüptofaani läbimist ajju.
Kui vanaema pakkus piima kõrvale saiatükki, siis tegelikult saab ka tervislikumate süsivesikutega und esile kutsuda.
Hea une toob väikelastega peredes tuttav õhtune vahepala: piimas või taimses piimas keedetud kaerahelbed rapsiõli ja paari lusikatäie kohupiima või sojajogurtiga. Kui puistad pudrule hommikul marju, siis õhtul tasuks portsjonit kaunistada banaaniga või suvel kirssidega, mis sisaldavad ka trüptofaani.

Toidulisanditest saab abi erandjuhtudel.
Väga ühekülgne toitumine, dieedipidamine, unepuudus, raske treening ja pikaajaline stress suurendavad trüptofaani vajadust. Trüptofaani tarbimist nõrgendavad toitainete imendumishäired, nagu ravimata tsöliaakia, põletikulised soolehaigused ja ärritunud soole sündroom. Sel juhul ei leia abi mitte purgist, vaid dieedist, mis ravib sümptomeid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid