Kuid uuring tõestas, et need võivad küll aidata päevaga hakkama saada, kuid mitte teha keskendumist ja mõtlemist nõudvaid ülesandeid.
Unisus nõrgestab tähelepanu ja võimet teha vajalikke ülesandeid õiges järjekorras. selgub psühholoogiaprofessor Kimberly Fenni juhitud uuringust.
Fenni uurimisrühm soovis välja selgitada, kuidas mõjutab üheöine unetus erinevaid mõtteviise.
Lisaks sooviti välja selgitada, kas unepuudusest tingitud tähelepanuhäireid ja võimet teha vajalikke ülesandeid õiges järjekorras saab korrigeerida kofeiini tarbimise või uinakuga.
Selgus, et kofeiin parandas teatud keskendumisega seotud ülesandeid. Teisalt ei aidanud uinakud unist inimest keskendumist ja mõtlemist nõudvate ülesannete täitmisel.
Kofeiin parandas tähelepanuvõimet nii unepuuduses kui ka hästi magavatel isikutel.
Et välja selgitada unepuuduse ja öise une "asendajate" ehk kofeiini ja uinakute mõju mõtlemisele, lasi uurimisrühm grupil inimestel õhtuti sooritada mitmeid erinevaid kognitiivseid ülesandeid.
Pärast seda jagasid teadlased osalejad kahte rühma, kellest üks läks koju magama ja teine jäi terveks ööks laborisse valvama.
Magajate seltskond naasis hommikul laborisse ja kordas koos eelmisel õhtul ärkvel olnud osalejatega eelmise õhtu ülesandeid.
Pärast seda said nii need, kes olid öö läbi üleval, kui need, kes olid öö läbi maganud, kofeiini ja täitsid uuesti samu ülesandeid.
Tulemused näitavad, et kofeiin parandas unepuuduses osalejate tähelepanuvõimet nii palju, et see oli unepuuduses osalejatega samal tasemel.
Kui kofeiini anti neile, kes öö läbi magasid, leiti, et see parandas ka nende tähelepanuvõimet.
Kofeiin aga ei vähendanud vigu ülesannetes, kus tuli sooritada teatud samme õiges järjekorras ilma eelnevaid samme kordamata. Sama tulemust nähti nii magajate kui ka mittemaganute rühmas.
Teadlaste sõnul tähendavad tulemused lihtsalt seda, et kui inimesel on unepuudus, võib kofeiin aidata tal ärkvel püsida ja nutitelefonis mängida, kuid tõenäoliselt ei aitaks see tal näiteks matemaatikatesti hea tulemusega läbida.
Uinakud ei olnud mõtlemiseks kasulikud
Teadlased andsid mõnele osalejale võimaluse teha uuringu ajal hommikul kella 4 ja 6 vahel pooletunnine või ühetunnine uinak pärast seda, kui nad olid esmalt terve öö üleval olnud. See intervall langeb ligikaudu kokku ööpäevase rütmi madalaima erksuse punktiga.
Tulemused näitavad, et uinakud ei parandanud unepuuduses osalejate sooritusvõimet lihtsate keskendumist nõudvate või keerukamate, erinevaid samme sisaldavate ülesannete puhul.
Uinakuid teinud rühma tulemused olid sama halvad kui teiste unepuuduses inimeste tulemused.
Uuringud tõestavad taas, et piisav kogus kvaliteetset und on mõtlemise ja aju jaoks hädavajalik ning seda ei asenda miski.