Sügelised tungivad peale

Kodutohter
26.02.2024
Shutterstock

Sügelisi diagnoositakse viimasel ajal häirivalt palju.

Sügelised on sügeliselesta poolt põhjustatud lööve, mis kandub edasi kokkupuutel nahaga. Sügelisi esineb kõige sagedamini noortel täiskasvanutel. Kõik, kes on sügelistega nakatunud inimesega tihedalt kokku puutunud, peaksid saama korraga ravi.
Sügelised on ektoparasiidi poolt põhjustatud nahahaigus. Parasiit on sügeliselest, kes elab ainult inimestel ja kandub edasi ühelt inimeselt teisele.
Sügeliselest elab inimese naha sees, naha pindmistes struktuurides. Tavaliselt on nakatunud inimesel mõnikümmend sügeliselesta. Emane lest muneb kogu aeg uusi mune, mistõttu sügeliselestad paljunevad pidevalt. Vanemad lestad surevad umbes kuu aja jooksul.

Sügelised levivad eelkõige naha ja intiimse kontakti kaudu.

Sügelised võivad levida näiteks lasteaedades, ajateenijate ühiselamutes ja erinevates hooldusasutustes.

Minevikus seostati sügeliste puhanguid mittehügieeniliste elamistingimustega. Viimase aastakümne kogemus näitab, et kehvad elutingimused ei ole määravad. Sügelised võivad tabada kõiki sotsiaalseid kihte ega pruugi sõltuda isikliku hügieeni tasemest.

Peamine sümptom on sügelus ja vistrikutaoline lööve. Sügelus on tavaliselt hullem õhtuti ja öösel. Lööve tekib sõrmede ja varvaste vahele, randmetele, keha külgedele ja suguelunditele.
Sügeliste peiteaeg on erinev, kuid sümptomid ilmnevad umbes 2–6 nädala pärast nakatumist.

Sügeliste esmaseks raviks on permetriini kreem, mida saab apteegist ilma retseptita. Kreemi kantakse välispidiselt kogu kehale kaelast allapoole. Samuti välissuguelunditele ja küünealustele. Ravi viiakse läbi kaks korda nädalas.
Kreem peaks püsima nahal 8-12 tundi, seega tuleks hooldust teha enne magamaminekut. Hommikul pestakse kreem maha ja vahetatakse voodipesu. Kõik sügelistega nakatunud inimese lähikontaktid peavad saama korraga ravi. Kõiki pereliikmeid tuleb ravida, isegi kui neil pole sümptomeid.
Enamikul juhtudest piisab paikse kreemi kasutamisest. Siiski on oluline, et ravi toimuks regulaarselt, kuigi see on üsna töömahukas.

Nakatamisohtlik periood kestab seni, kuni ravi on hävitanud lestad ja munad - tavaliselt pärast ühte või kahte ravikuuri (ravikuuride vahe on üks nädal).

Sügelised võivad tabada kõiki sotsiaalseid kihte ega pruugi sõltuda isikliku hügieeni tasemest.


 


 


 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid