Tervislik toitumine sisaldab palju vitamiine, kiudaineid, mineraalaineid, kvaliteetset rasva ja fütokemikaale ehk organismi tervist edendavaid bioaktiivseid ühendeid.
Eesmärk on süüa võimalikult palju toitainerikast toitu ja hoida toitainevaesed toidud minimaalsed. Menüüs on rõhk taimsel toidul, kalal ja linnulihal. Küllastunud rasvu ja suhkruid on vähe.
Columbia ülikooli uued uuringud annavad täiendava kinnituse, et tervislik toitumine võib aeglustada vananemise mõju kogu kehas, sealhulgas ajus. Tõepoolest, uuringud näitavad, et õige toitumine võib tegelikult aeglustada aju vananemist ja vähendada dementsuse riski.
Uuringus osales 1644 inimest, kellest veidi üle poole olid naised. Osalejad olid vähemalt 60-aastased.
Teadlased kasutasid epigeneetilist kella, et jälgida inimese bioloogilise vananemisprotsessi kiirust. Kell mõõdab keha bioloogilist vanust, mis võib kalendrivanusest erineda.
14-aastase jälgimisperioodi jooksul tekkis 140 inimesel dementsus ja 471 osalejat suri. Teadlased leidsid, et neil, kes järgisid MIND-dieeti kõige paremini, tiksus epigeneetiline kell aeglasemalt, vähendades dementsuse või surma riski.
Uuring on avaldatud ajakirjas Annals of Neurology.
Tervislik toitumine kaitseb dementsuse eest
18.04.2024
Uuringud näitavad, et tervislik toitumine aeglustab vananemist ja kaitseb aju kahjustuste eest.