Tsöliaakia, gluteenivaba dieet ja tasakaalustatud toitumine

Aive Antson
Eesti Tsöliaakia Seltsi juhatuse liige
08.10.2021
Sisuturundus

Gluteenist põhjustatud haigused on tsöliaakia, mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus ja nisu(teravilja)allergia.

Tsöliaakia on igas vanuses avalduda võiv päriliku eelsoodumusega ja krooniline koekahjustusega autoimmuunhaigus. Mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus on toidutalumatus, mille puhul inimene ei talu gluteeni sisaldavaid teravilju, kuid koekahjustust ei teki. Gluteeni (teravilja või ka nisu) allergia on üks allergia liikidest ning see on inimese immuunsüsteemi ülitundlikkus mingi allergeeni suhtes.

Tsöliaakia, selle sümptomid ja diagnoosimine

Tsöliaakia puhul on tegemist tõsise haigusega, mille korral nisus, rukkis ja odras sisalduvate valkude e gluteenide poolt vallandatavad reaktsioonid põhjustavad peensoole limaskesta kahjustuse. Kahjustunud peensoolest ei saa organismi imenduda organismile olulised toitained (mineraalid, vitamiinid jm). Seega ravimata ja diagnoosimata tsöliaakiahaige organismis esineb toitainete puudus, mis toob omakorda kaasa erinevaid haiguseid. Korrektse dieediga peensool paraneb ja toitainete imendumine taastub. Vaata diagnoosimisest ka: https://tsoliaakia.ee/haigele/mis-haigus-on-tsoliaakia/diagnoosi-saamine/

 

Tsöliaakia sümptomid on erinevad ja väga individuaalsed. Kõige sagedamini esinevateks sümptomiteks on seedetrakti vaevused (kõhuvalu, kõhulahtisus/kinnisus, kõhupuhitus), aga ka väsimus, rauavaegusaneemia, autoimmuunne türeoidiit, maksafunktsiooni häired, neuroloogilised ja psühhiaatrilised haigused, viljatus, osteoporoos, luumurrud jm. Tsöliaakiat nimetatakse ka kliiniliseks kameeleoniks oma mitmekülgsete sümptomite poolest st inimesed käivad arsti juures erinevate vaevuste puhul, aga erinevate vaevuste taga ei suudeta näha tsöliaakiat. Tsöliaakia diagnoosimiseks on vajalik kõigepealt määrata perearsti juures vereanalüüsist vastavad antikehad. Vereproovi positiivse tulemuse korral kinnitab tsöliaakia diagnoosi peensoole biopsia. Sümptomite kohta saab infot ka siit: https://tsoliaakia.ee/haigele/mis-haigus-on-tsoliaakia/sumptomid/

Tsöliaakia ainus ravi on eluaegne range gluteenivaba dieet

Gluteenivaba dieedi korral ei tohi menüü sisaldada nisu, rukist, otra ega teisi ristsaastunud teravilju ning tooteid. Väljendit gluteenivaba võib kasutada toidu puhul, mille gluteeni sisaldus ei ületa 20 mg/kg kohta. Gluteenivaba dieedi pidamisel on abiks Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehel toodud lubatud ja keelatud toiduainete nimekirjad https://tsoliaakia.ee/infomaterjal/lubatud-keelatud-toit/toiduained/ .

Kui sageli arvatakse, et tsöliaakiahaige toidulaud on piiratud väikese valiku tõttu, siis tegelikkuses see nii ei ole. Teraviljadest on tsöliaakiahaigele lubatud kaer, mais, riis, hirss, tatar, kinoa ja amarant. Meile lubatud teraviljad võivad aga saagi koristamise, hilisema töötlemise ja tootmise protsessis kokku puutunud gluteeni sisaldavate teraviljadega ja seega tsöliaakiahaigete jaoks olla ristsaastunud. Seega teravilja- (ja ka osade muude) toodete puhul tuleb pakendilt otsida kirja gluteenivaba või ametlikku lisagarantiid andvat gluteenivaba kaubamärki (tähis, kus viljapea on läbikriipsutatud).

Lubatud on ka gluteeni mittesisaldavad piima-, liha-, kala- ja munatooted ning maiustused ja joogid. Süüa saab aedvilju, pähkleid, marju ja puuvilju. Poodides on saadaval spetsiaalsed gluteenivabad leivad, saiad, müsli, küpsised, pitsa(põhjad), makaronid ja muud tooted. Seega teadlikult toiduained valides on võimalik süüa tasakaalustatult ning tervislikult

Gluteenivaba dieediga ei tohi alustada enne analüüside tegemist. Vastasel korral veremarkerid võivad olla valenegatiivsed ning peensoole hatud on paranenud ning tsöliaakia kui tõsine ainevahetushaigus, jääb aastateks avastamata. Ilma diagnoosita inimesed tavaliselt ei arvesta gluteenivaba toitumise nüanssidega ning seeläbi kahjustavad oma tervist. Samuti ei osata jälgida ka esimese astme sugulasi, kes on riskirühmas.

Tasakaalustatud gluteenivaba toitumine

Üldiselt ütlevad arstid, et kui tsöliaakiahaige sööb talle lubatud mitmekesist toitu, ei teki tal toitainete vaegusnähte. Siiski on arstid oma ettekannetes rõhutanud, et gluteenivaba dieedi korral tuleb erilist tähelepanu pöörata kiudainete ja B-rühma vitamiinide olemasolule toidus, kuna nisu, rukki ja odra eemaldamisel toidust võib just nendest toitainetest tekkida organismis puudus.

Seega eelkõige peavad gluteenivaba dieedi pidajad jälgima, et toidulaud oleks mitmekesine ning sisaldaks vastavalt toidupüramiidile erinevaid toiduaineid õigetes proportsioonides. B-rühma ja kiudaine vältimiseks peaksid tsöliaatikud eelistama täisteratooteid ning jälgima, et menüü sisaldaks piisavalt köögivilju (sh kaunvilju, seemneid ja pähkleid) ja kõrge toiteväärtusega teravilju (hirss, toortatar, kaer). Teraviljatoodete puhul tuleb valida tooted, millede pakenditel on märgistust (kiri „gluteenivaba“ või gluteenivaba kaubamärk). Kliid (müügil on gluteenivabad kaera- ja tatrakliid), helbed (nt hirsi- ja toortatrahelbed), seemned, pähklid ja mandlid sobivad suurepäraselt ka gluteenivabadesse küpsetistesse kiudainesisalduse suurendamiseks. Kui süüa päevas pool kilo köögivilju, marju ja puuvilju, saadakse lisaks vitamiinidele ja mineraalidele ka vajalikus koguses kiudainet.

Koos oleme tugevamad!

Eesti Tsöliaakia Selts on mittetulundusühendus, mis tegeleb tsöliaakiahaigete toetamise ning nende huvide kaitsmisega. Seltsi kuuluvad nii tsöliaakiahaiged kui nende lähedased. Kõik huvilised on oodatud seltsi nõustamiskabinetti, rohkem infot https://tsoliaakia.ee . Vaata ka videod: Facebook

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid