Uni pikendab eluiga

Kodutohter
07.12.2020
Shutterstock

Kuna unetus on sümptom, mitte diagnoos, peaks otsima unetuse põhjuseid.

Pole midagi paremat, kui minna väsinuna voodisse, kus hoolimata päevastest probleemidest tuleb uni kohe, kui pea patja puudutab. Hommikul tunduvad eilsed probleemid juba tühised ning elu läheb edasi.

Kahjuks on selliseid inimesi üha vähem, sest isegi tuttavate ringis kokku saades kurdetakse ikka unetuse üle. Kuna unetus on sümptom, mitte diagnoos, peaks otsima unetuse põhjuseid. Unetus esineb inimestel erinevalt, kellel on magama jäämise raskusi, kellel rahutut ja katkendlikku und või liig varast ärkamist. Unehäirete taustal on palju erinevaid põhjusi. Peaaegu kõigil inimestel esineb mingis eluetapis mööduvaid ja lühiajalisi unehäireid. Sageli on põhjuseks stress ja muretsemine, kohanemine mõne väiksema või suurema muutusega, suurenenud koormus või vastutus. Stressi korral on keha häiresüsteemid suuremas valvelolekus ja kogu organismi ärksus kõrgem. Unetus on organismi viis reageerida elus erinevatele pinge- ja stressiseisunditele. Sageli möödub kohanemisega seotud uneaja vähenemine iseenesest, kui keha ja psüühika harjuvad.

Vanemate inimeste unetusele on iseloomulik see, et õhtul jäädakse magama juba teleuudiste ajal, kuid uni on katkendlik ja hommikul ärgatakse vara. Ka vanemate inimeste unetuse põhjustajad on muretsemine, depressioon, vähene liikumine või siis haigused.

Meie teadlik käitumine aitab vähendada ravimite kasutamist ja võib aidata unetusest jagu saada ilma ravimiteta. Unerohutusid soovitatakse kasutada kuurina. Õhtune hämarus käivitab melatoniini tootmise ja siis peaks algama magama minemise ja uinumise protsess. Uinumise aeg on ajaliselt küllaltki lühike ja juhul kui seda ära ei kasutata, vaid vaadatakse televiisorit või töötatakse arvutis, ongi uni kahjustatud. Teadlased on kindlaks teinud, et tänapäeva ekraanide valgusesagedused takistavad unehormooni melatoniini tekkimist ja seega otseselt häirivad und.

Ära mine voodisse varakult und ootama. Hea oleks minna voodisse just siis, kui oled unine või väsinud ja võimalikult samadel kellaaegadel, kui tavaliselt oled magama jäänud.

Tõuse voodist igal hommikul ühel ja samal ajal.

Kui magad liiga vähe, väldi magamist ja pikutamist päeval. Kui siiski pead pisut puhkama, siis mitte üle 15-20 minuti ja võimalikult vara pärastlõunal.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid