Humal on kahekojaline taim, see tähendab, et emas- ja isasõied paiknevad erinevatel taimedel. Tema kollakasrohelistest emasõitest puhkevad humalakäbid, mis meenutavad hõredaid kuusekäbisid. Humalakäbide väärtus on suurem, kui emasõite seemned on jäänud viljastamata – järelikult tuleb isastaimed põõsast kõrvaldada. Koduaias kasvatajad peavad sellega arvestama, kui soovitakse raviks rohkem käbisid saada.
Humal õitseb enamasti augustis, käbid valmivad septembris. Koduaias kasvavate humalate varred lõigatakse maapinna lähedalt maha ja viiakse koos tugiteivastega ulualla kuivama; käbid nopitakse ära alles kuivanult. Humalad hukkuvad talvel, kuid kevadel tärkavad võimsast juurest uued väänlevad taimed. Muidugi võib käbisid korjata ka kasvavalt taimelt ja neid kuivatada varjualuses või toas päikese eest kaitstud kohas. Käbid kuivavad kiiresti ja säilivad kinnises nõus kuni 3 aastat.
Humal on ka söögitaim: kevadel võib vastseid võrseid süüa nagu sparglit. Noori lehti võib panna salatitesse ja suppidesse.
Droogiks kasutatakse humalakäbisid ehk viljastamata emasõisikuid. Selleks sobivad vaid rohekaskollased humalakäbid, mis on kogutud pisut enne valmimist alates augusti keskpaigast. Kollakaspruuni värvuse omandanud humalad on üle valminud ja droogiks ei sobi. Kollakasroheline värv ja aromaatne lõhn jääb käbisid korjates ka sõrmede külge.
Humal on nõrgalt rahustava toimega ning pikendab uneaega, samas suurendab uriinieritust. Humalat on kasutatud peamiselt kesknärvisüsteemi erutuse, ärevuse, uinumisraskuste, unehäirete, väsimuse ja isutuse korral. Humala kesknärvisüsteemi mõjustav toime pole aga kuigi kindel, mistõttu kasutatakse teda koos samalaadsete ravimtaimedega nagu palderjan, meliss, veiste-südamerohi jt. Mitmed und soodustavad käsimüügiravimid sisaldavad humalat. Humalakäbidest patja on kasutatud unetuse ravimisel.
Koos teiste ravimtaimedega kasutatakse humalat ka diureetilise ja valu vaigistava vahendina neerukivitõve, põiepõletiku jm korral. Väikestes kogustes tarvitatuna aitab humala östrogeenne toime vähendada ka menopausiga kaasnevaid öiseid higistamisi.
Humal rahustab, parandab ainevahetust, alandab vererõhku, leevendab liigesevalu ning on ravitoeks veel mitme haiguse korral. Humalaleotisega soovitatakse pesta pead juuste väljalangemise korral.