Valud pöias ehk metatarsalgia

Kodutohter
05.02.2021
Shutterstock

Jalgadele tuleks teha jalatalla lihaseid tugevdavaid harjutusi, et vältida pöiavõlvi lamenemist.

Ühtäkki hakkab häirima valu jalapöias. Tavaliselt tuntakse seda jalatalla pehmetes kudedes, samuti on pöia esiosas.

 

Metatarsalgia on valu jalalaba eesosas. See on seisund, kus üks või mitu pöialuude otsa ja neid ümbritsevad pehmed koed muutuvad valulikuks. Põhjuseks on liigne koormus päkale, koormuse valesti jagunemine jalalaba eesosale ja koormuse valest jaotumine varvaste vahel

Inimene üritab teadlikult või instinktiivselt vältida valu või ebamugavustunnet ja selle tõttu muudab ta kõndimisel või jookmisel jala asendit. See omakorda lisab või muudab koormuse jagunemist jalalabas ja päkas.

Valu esineb tavaliselt esimese pöialuu ja suure varba liigese piirkonnas. Üsna tihti on haaratud ka teine kuni neljas pöialuu. Vaevused annavad tunda kõndides, joostes või seistes. Puhkeolekus annab valu tavaliselt järele. Võib esineda varvaste tundlikkuse alanemist ja turset päka piirkonnas. Paljajalu kõval pinnasel käimine tavaliselt lisab vaevusi.

Meie jalalaba koosneb 26 luust. Jalapöia väikesed luud püsivad koos sidemete abil, kaasa aitavad veel labajala enda ja säärelt tulevad lihased ja kõõlused. Koormuse toimel võivad lameneda nii pöia eesosas olev ristvõlv kui ka kogu pöida kandev pikivõlv. Jätkuva ülemäärase koormuse puhul tekib liigesesidemetes põletik, mis põhjustab valu. Hiljem võivad sidemed välja venida, kahjustub ka liigesekapsel, suureneb liigese liikuvus ning lõpuks jalavõlvi kuppel lameneb.

Metatarsalgia põhjuseid võib olla mitmeid: ülekaal (juba 5–10 kg ülekaalu võib oluliselt lisada koormust päkkadele), traumad, jalgade vale asend kõndimisel ja jooksmisel, vanus, pärilikkus, diabeet, valed jalatsid, liigeste põletik.

Kõigepealt tasuks pöörduda oma perearsti poole. Perearst saab määrata röntgenipildid, vereanalüüsid ja teha esmase läbivaatluse. Vereanalüüsid aitavad välja selgitada erinevaid haiguseid, mis võivad metatarsalgiat põhjustada – näiteks diabeet, liigeste põletik, podagra või isegi borrellioos. Röntgenipiltidelt näeb luude asendeid üksteise suhtes, liigespindu, murde ja muid jalalaba deformatsioone. Raviks on spetsiaalsete tallatugede kandmine ja võimlemine pöialihaste tugevdamiseks.

Sarnased artiklid