Haarad pastaka kätte, aga see kukub maha. Võtad tableti karbist välja, sõrmed ei hoia kinni – ei tea, kuhu see veeres. Mis lahti? Kas on vaja tohtri abi? Räägib Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.
See lugu sai tõuke kahest lugejakirjast. Ühes neis küsiti lühidalt: miks tal on hakanud asjad käest maha kukkuma? Mis asjad, täpselt ei tea. Ja teine kirjutab: "Teen süüa, võtan sõela kätte, et kurnata, aga kui teise käega väikese poti haaran, kukub sõel maha."
Pastakas kukub äkki maha
"Selline käest mahakukkumine võib olla tõesti probleem, kui seda pole varem esinenud," ütleb neuroloog Vaike Kabel. "Kätes võib olla mingi tundlikkusehäire või nende jõudluse langus, näiteks närvikahjustuse tagajärjel."
Kõigil kukub mõnikord midagi käest. Eriti siis, kui oleme rahmeldajad ja tahame teha kõike korraga.
"Jah, meil kõigil võib kukkuda käest midagi kas hajameelsusest või näiteks ehmatusest. Aga kui käest kukkumine muutub järjepidevaks ja see probleem kordub, siis sel juhul tuleks mõelda mingile haiguslikule asjale. Eriti kui peened asjad ei seisa hästi käes: hoiad midagi peos, aga ei saa täpselt aru, mida. Kasvõi pastakat – ei tunneta hästi enam selle struktuuri ja kuju."
Need, kellel hakkavad asjad käest maha kukkuma, mõtlevad kohe kõige hullemat: ongi käes sclerosis multiplex ehk hulgiskleroos. Enamasti see siiski nii ei ole. "Paljude närvihaiguste puhul võib tekkida koordinatsioonihäire," selgitab neuroloog.
Dr Kabel lisab, et võivad olla ka lihasenõrkused ehk pareesid (halvatused) ja tundlikkusehäired, mis tekitavad koordinatsioonihäireid. Ja just nende tõttu ei taha asjad hästi käes püsida."
Tähelepanematusest ikka juhtub
Juhuslikud käest kukkumised on normaalsed, ent kui need hakkavad korduma, tuleks kindlasti hakata selle peale mõtlema. "Sel juhul ei piisa ainult tähelepanust. Ka lastel kukuvad asjad käest ära näiteks suures mänguhoos. Ka täiskasvanul, kui hakkab mingit muud asja tegema, võib lõngakera käest ära libiseda," räägib Vaike Kabel. "Kui teadlikult võtad tassi, paned selle täis, soovid kuskile minna, peaks tähelepanu olema pühendatud ainult sellele, et sooritad tegevuse lõpuni, nagu oled mõelnud. Kui tass kogu selle tähelepanu juures maha kukub, siis on mingi probleem."
Loe edasi ajakirjast...