"Rase naine on terve naine!" kinnitab Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku sünnituseelse osakonna juhataja Tiina Angerjas. Rasedusega kaasnevad mitmed sümptomid ja tunded, mis võivad just esimest korda beebiootele jääjat hämmastada ja koguni ehmatada, kuid on ometi täiesti normaalsed.
"Raseda organism on keeruline keemiavabrik," ütleb dr Angerjas. "Põhitegijad on siin suurenenud koguses naissuguhormoonid: östrogeen ja progesteroon. Peame meeles, et platsenta on hormoonaktiivne organ!"
Loomulikult muutub naise elus ja organismis kõik, kui ta last ootama asub. Kõike seda, mida seni kiirustades on harjutud tegema, enam samamoodi toimetada ei saa. Keha muutub - rüht pole enam see, hoiak on pehmem, enesetunne uudne, sisemus on justkui ümbritsetud leebe kohevusega. "Naised tunnevad selles seisundis palju erinevaid aistinguid. Mida motiveeritum on naine, seda kergemini talub ta ka kergeid vaevusi ja lepib nendega," rõhutab dr Angerjas. "Kui aga motivatsioon pole eriti selge või kui rasedus on tekkinud ootamatult, siis tunnetab ta seda erinevalt ja harjumine võib rohkem aega võtta." Õnneks on igale naisele antud üheksa kuu jagu aega olukorraga harjuda.
Süda läheb pahaks
Üks esimesi suhteliselt ebameeldivaid üllatusi, mis rasedat tabab, on (sageli just hommikune) korduv iiveldus. Tavaliselt esineb see raseduse 1. kolmandikus - raseduse tekkest kuni 12.-14.nädalani, misjärel enamasti leevendub. "Arvatakse, et see on seotud kooriongonadotropiini eritusega, aga väga täpselt seda mehhanismi pole uuritud. Kuid tuleb teada, et kogu see keeruline protsess on pandud toimima, et rasedus säiliks! Liigset iiveldust ja oksendamist võib seostada rasedust säilitava hormooni toimega - mao peristaltika on aeglane, maomahla toodetakse makku rohkem. See väljendub iiveldusena ja võib põhjustada oksendamist."
Abi saab ümberkorraldatud ja -mõtestatud toitumisrežiimist: "Söö vähe, aga sageli - väikest kuivikut võib juba hommikul ärgates ampsata, leivapala võib päev otsa kaasas kanda ja vajadusel süüa. Väldi magu ärritavaid toite ja joo piisavalt." Ühtlasi tasub vältida intensiivseid lõhnasid ja umbseid ruume.
Üsna jahmatavalt kogetakse mitmesuguseid isumuutusi. Mitmed senised lemmiktoidud võivad muutuda vastikuks, samas võivad tekkida jahmatavad uued isud - kes igatseb midagi haput ja käredat, kes mõnusalt magusat, mõned tahaksid lausa kriiti süüa... "Usaldada tasub oma sisetunnet ja kas või mõistuse piires isudele järele anda," rahustab dr Angerjas. "Veidrad isud ei näita enamasti mingi aine puudust organismis, vaid on seotud hormonaalsete nihetega." Ka see on vägagi mööduv nähtus.
Kuna paljud aistingud pärinevad ka meie mõtetest, siis on oluline leida endale pidevalt huvitavat tegevust ning mitte lebama ja oma enesetunnet "tunnetama" jääda.
Uudseks abivahendiks on ka iiveldamisvastased randmepaelad, mis toimivad akupunktuuri põhoimõttel. Neist paeltest on abi saadud lennu- ja laevareisidel ning ka raseduse iiveldustunde leevendamisel.
Raskem ja pehmem keha
Raseduse 1. kolmandikul tabab paljusid naisi suur väsimustunne ja suurenenud unevajadus. Dr Angerjas kinnitab, et seegi on seotud naise organismi ümberkorraldumisega ja möödub 2. trimestriks.
Samas võivad raseduse algul ehmatada paljusid üsna tugevad lühiajalised kõhuvalud. "Raskustunne alakõhus on tingitud hormonaalsetest muutustest," seletab dr Angerjas. "Need põhjustavad emaka sidemete venitust, kuna emakas kasvab ja neisse elundeisse koguneb rohkem verd."
Üldiselt liigesed ja sidemed lõtvuvad, mida seostatakse kollaskeha poolt produtseeritava relaksiini toimega. "Selle tõttu võib tajuda ka valulikkust seljas, ristluu-nimme piirkonnas, häbemeliiduses - sümfüüsi piirkonnas. Pehmendades ja lõdvestades oma kudesid, valmistub organism nõnda ette sünnituseks - et inimlaps ikka võimalikult hästi emaihust väljuda saaks!"
Loe edasi ajakirjast...