Eriti kui suhkruhaigus on äsja avastatud, tekib vastse diabeetiku elus umbsõlmi, mida on endal üksi keeruline lahti harutada. Koos tohtriga saab aga nendest enamasti jagu.
1. tüüpi diabeedi korral kõhunääre insuliini ei tooda ja seda on vaja süstides asendada. 2. tüübi suhkruhaigel aga võib insuliini olla piisavalt ja isegi ülearu, ent see on kaotanud väe glükoosi tõhusalt rakkudesse toiduks toimetada, mistõttu osa sellest jääb verre ringlema. Siis tõuseb veresuhkrutase normaalsest kõrgemale. Kui see on nõnda sageli või isegi pidevalt, saavad kahju silmad, jalad, süda, veresooned ja teised elundid. Mida paremini veresuhkur kontrolli all püsib, seda väiksem on tõsiste tüsistuste oht.
Allpool on loodud teie kirjade-küsimiste põhjal mõned olukorrad, mis vaevavad üsna paljude 2. tüübi diabeetikute pead ka veel siis, kui tõbi on kestnud juba aastaid. Umbsõlmede lahtiharutamisel on abiks Eesti diabeedikeskuse juhataja endokrinoloog Marju Past.
Tingimata tarvis ka tabletti
Perearst lasi veenist võtta vereproovi, mis näitas, et hommikul tühja kõhuga oli veresuhkur 12,2 mmol/l. Tohter diagnoosis 2. tüüpi diabeedi ja kirjutas metformiinitabletid. Neid aga ei taha kohe tarvitama hakata, sest miks keemiat sisse süüa – ehk saab toiduga veresuhkru korda. Pealegi võivad kõigil rohtudel olla kõrvaltoimed. Võib-olla on tarvis teha lisauuring, et välja selgitada, kas ikka on suhkruhaigus, ja parem tablettidega oodata.
Kui vereproovi tehes on suvalisel ajal kasvõi üksik juhuslik veresuhkur üle 11,1 mmol/l, tähendab see kindlasti diabeeti. Muidugi võib uuesti mõõta, ka kolme kuu keskmist, aga see olukorda ei muuda. Kui näit ei ole normist nii palju suurem, jäädes näiteks 7,8 ja 11 vahele, siis on glükoositaluvuse häire.
Pärast 2. tüüpi suhkruhaiguse diagnoosimist tuleb loomulikult hakata dieeti pidama ja oma elustiili muutma (ülekaalu alandamine, korrapärane kehaline aktiivsus), kuid tarvitama ka ravimit toimeainega metformiin. Seda on kasutatud juba aastakümneid esmase ravimina kohe, kui 2. tüüpi diabeet leitakse. Tabletti võetakse söögi ajal või peale seda.
2. tüübi korral on tihti oma insuliini liiga palju, kuid sellel on kvaliteedihäired. Metformiin parandab glükoosi imendumist ja kasutamist ning aitab natuke kaasa sellele, et maksast ei tuleks verre liiga palju suhkrut. See ravim parandab pisut ka kolesterooli ainevahetust – seega on tal mitu toimet. Metformiin on väga vana – seda hakati veresuhkru reguleerimiseks kasutama juba möödunud sajandi viiekümnendail –, aga ka kaval ravim: peale mõju veresuhkrule hakkas aastatega ilmnema ka muid häid toimeid, mida algul ei teatudki.
Loe edasi ajakirjast...