Eesnääre pelgab põletikku

Üllar Ende
13.11.2017

 

Ainult põiepõletikku on meestel väga harva. Kui põis valust pakitseb, peaks kahtlustama ka eesnäärmepõletikku. Millest see tuleb, kuidas tunda annab ja millist abi on tarvis, sellest räägib Medita kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

 

 

Kui mõni noorem mees loeb, et juttu tuleb eesnäärmepõletikust, siis mõtleb kohe: see ju vanade meeste mure!

"Eesnäärmepõletik ehk prostatiit ei ole kindlasti ainult vanade meeste mure, kuna sellel on palju põhjuseid alates seksuaalkäitumisest ja lõpetades hormonaalsete muutustega vanemas eas," ütleb dr Kristo Ausmees. "Noorematel meestel on eesnäärmepõletikud seotud enamasti külmetamiste ja seksuaalkäitumisega: mida rohkem on seksuaalpartnereid ja juhusuhteid, seda suurem on suguhaiguste risk ja ühtlasi oht haigestuda kroonilisse eesnäärmepõletikku."

35–45-aastasel mehel lisanduvad elustiilist tulenevad tegurid: vähene liikumine, istuv eluviis, samuti liigne stress, mis kõik nõrgestavad suguteede immuunsüsteemi. "Vanemas eas tulevad kindlasti juurde eesnäärme suurenemisest ja hormonaalsetest muutustest tingitud põhjused, samuti harvemaks jäänud regulaarne seksuaalelu. Kõiki neid vanuseid seob üks väga tähtis tegur – perekondlik eelsoodumus. Olen üha rohkem veendunud selles: nagu eesnäärme suurenemise ja -kasvaja puhul on pärilikkus üks oluline eesnäärmepõletike riskitegur."

 

Põletikke mitut masti

Laias laastus on eesnäärmepõletikud bakteriaalsed ja mittebakteriaalsed.

"Enamikul, ligi 95 protsendil juhtudest, ei ole põletik bakterite tekitatud. Kui tegemist on bakteriaalse põhjusega, siis tavaliselt on põletik äge: kulgeb palavikuga, tihti ilmnevad organismi üldhäired, samuti jõuetus," selgitab dr Ausmees. "Noortel meestel võib selline eesnäärmepõletik tekitada ka munandis põletikku ja turset. Ka on ägeda põletiku korral enamasti just noorematel valu alakõhus, urineerimishäired aga nii noorematel kui ka vanematel meestel. Kõige tüüpilisem on valu põie või kubeme piirkonnas, kogu alakõhus, kuid see võib kiirata ka ülakõhtu; valu võib tunda ka munandites, pärasooles, alaseljas ja reite sisekülgedel või isegi kõikjal reites."

Kui mehel põis valutab, siis aitab ehk põieteest? "Naiste puhul räägitakse põiepõletikust (nendel eesnääret ei ole), meestel aga on enamikul juhtudel nii: kui uriinist leitakse põletikunäitajad, tähendab see põletikku kogu suguteedes, mis suure tõenäosusega on seotud ka eesnäärmepõletikuga. Paikset põiepõletikku, kus eesnääre pole haaratud, on mehel üliharva."

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid