Emakaväline rasedus

Tekst Riina Reiman-Männiste
16.10.2009

Millised on esimesed ohumärgid, et rasedus ei kulge normaalselt? Mida tähendab emakaväline rasedus ja miks see üldse tekib? Kas selle raviks on ainus võimalus operatsioon?

Pelgulinna Sünnitusmaja Günekoloogia osakonna juhataja Külli Idla soovitab kõikidel naistel olla oma raseduse ajal tähelepanelik ja arvestada, et väikseimgi veritsus tupest pole sel perioodil normaalne ning vajab kiiret günekoloogi poole pöördumist. Tegemist võib olla emakavälise rasedusega, mis nõuab konsultatsiooni ja abi kohe.

Mis on emakaväline rasedus
“Üha tihedamini diagnoositakse hambaarsti vastuvõtul hammaste patoloogilist kulumist, millel võivad olla erinevad tekkepõhjused. Üks peamisi hammaste kulumise põhjusi on bruksism ehk hammaste krigistamine, nagistamine või üksteise vastu surumine. Bruksism on pikka aega olnud suhteliselt ebaselge etioloogiaga (arstiteaduse haru, mis uurib haiguste põhjusi).

 

Emakavälise raseduse tunnused
Kui rasedus kinnitub kusagile mujale kui emakaõõnde, tekib eelkõige verejooksu oht. Dr Idla hoiatab, et algul võib emakaväline rasedus kulgeda samamoodi nagu tavapäranegi rasedus, aga ühel hetkel tekivad hoiatavad sümptomid: “Enamasti on tegemist alakõhuvaludega. Ka normaalse raseduse alguses võivad alakõhus olla ebamäärased tundmused, kuid emakavälist rasedust reedab konkreetne valu kas vasakul või paremal pool. Sageli on tegemist määrivate vereeritustega tupest. Kui naisel on menstruatsioonipeetus ja kodune rasedustest on positiivne, aga esinevad kõhuvalud või veritsused, tuleks kohemaid pöörduda günekoloogi poole.”
Kahjuks võib emakaväline rasedus kulgeda ka ilma sümptomiteta. Õnneks on tänapäeval võimalik raseduse alguses teha ultraheliuuring ja selle alusel võib tekkida kahtlus, et midagi on korrast ära. Enamasti tekivad probleemid 2. raseduskuul ehk 5.–8. rasedusnädalal. Statistika ütleb, et 98% emakavälise raseduse juhtudest paikneb loode munajuhas.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid