Kinnisest ninast räägitakse juhul, kui läbi nina ei saa hingata, sest õhk ei mahu läbi – see segab elu ja teeb hingamise raskeks.
1. Allergiline nohu
Allergiline nohu võib tekkida mingil kindlal aastaajal või kesta aasta läbi. Nohu tekitajaks on õietolm, lemmikloomakarvad või tolm.
Kuidas ära tunda? Peale kinnise nina on allergilise nohu sümptomiteks vedel läbipaistev voolus ninast ja silmade sidekesta põletik. Silmad punetavad ja sügelevad, laud on turses. Võib esineda ka astma sümptomeid.
2. Mitteallergiline riniit ehk krooniline nohu
Allergia tüüpi nohu võib esineda ka ilma allergiata. Põhjuseks tuuletõmme, tubakasuits, erinevad lõhnad, vahelduv temperatuur, kehaline koormus. Mõnel vanal inimesel nina kogu aeg tilgub ja õiget põhjust ei leitagi.
Kuidas ära tunda? Nina on kinni, ajab aevastama ja ninast voolab läbipaistvat vedelikku. Nina võib olla kinni kohe pärast ärkamist, kuid päeva jooksul hakkab vähehaaval õhku läbi laskma. Mitteallergiline nohu annab endast märku just välisõhus: kogu aeg on tilk nina otsas.
3. Nina polüübid
Nina polüübid on nina limaskesta healoomulised väljasopistused, mis võivad ninasõõrmed täiesti ummistada. Ninapolüüpide tekkepõhjused on teadmata, kuid sagedamini tekivad need allergilise ja kroonilise nohu tagajärjel.
Kuidas ära tunda? Nina on kinni, nii et hingama peab läbi suu, lõhnataju nõrgeneb, kimbutada võivad peavalud, unehäired ja pikalt kestvad viirushaigused. Kui polüübid on ummistanud kogu nina, ei ole enam paiksest ravist abi ning on vaja nad operatiivselt eemaldada.
4. Nina ehitus
Vahel võib nina vahesein olla viltu kasvanud, mis paneb ühe ninasõõrme kinni.
Kuidas ära tunda? Kui nina on kogu aeg ühelt poolt kinni, võib kahtlustada, et tegemist on nina vaheseina kõverdusega.
5. Kuiv õhk
Nina limaskestad kuivavad nii külma talveõhuga kui ka kuiva õhuga siseruumides. Kuiv õhk paneb nina kinni just talvel.
Kuidas ära tunda? Nina on kinni talvepakasega õues ja talvisel ajal siseruumides.
6. Suitsetamine
Suitsetamine ärritab nina limaskestasid ja paneb need tursuma, mis surub nina kinni.
Kuidas ära tunda? Kui täissuitsetatud ruumis läheb nina kinni, aga puhtas õhus mitte, siis on ilmselt süüdi tubakasuits.
7. Pikaaegne põskkoopapõletik
Kui põskkoopapõletikku pole välja ravitud ja see jääb vinduma, läheb selle tagajärjel ka nina kinni. Pikaaegseks peetakse põskkoopapõletikku, mis kestab üle 12 nädala.
Kuidas ära tunda? Kui on olnud põskkoopapõletik, kuid nina on endiselt kinni, ninast tuleb limast eritist ja on raske hingata, on ilmselt haigus jäänud välja ravimata.
8. Mõned ravimid
Mõned vererõhurohud, psüühikaravimid või pikka aega kasutatud nohurohud võivad tekitada ninakinnisust.
Kuidas ära tunda? Tuleb üle vaadata oma ravimid ja lugeda juhendist kõrvaltoimete kohta. Alati saab arstiga nõu pidada, et vahetada ravim mõne teise vastu.
9. Hallitus
Korteris või majas võib olla peidetud hallituspesa, mida pole näha ja on seega väga raske tuvastada. Hallitus ärritab nina limaskestasid ja pikendab viirushaiguste põdemist, mis omakorda põhjustab kinnist nina.
Kuidas ära tunda? Lisaks kinnisele ninale võib olla kurk kare ja valus, ajada köhima ja hingeldama, silmad jooksevad vett ja nahk sügeleb. Sümptomid on seotud teatud kindla kohaga, sealt lahkudes hakkavad nad leevenema.
Millal peaks arsti poole pöörduma?
Kui inimene on juba saanud aru, mis kinnist nina põhjustab, saab ta ise midagi ette võtta. Kui külm ilm lööb nina kinni, võib kanda salli suu ja nina ees. Kui ninale ei meeldi suitsuhais, tuleb lõpetada suitsetamine ja vältida suitsuseid ruume. Allergilise nohu puhul saab kindlaks teha allergeenid ja neid võimalikult palju vältida.
Arsti poole peaks pöörduma, kui pole selge, mis kinnist nina põhjustab. Kroonilise nohu peab kontrolli alla saama, sest pidev põletik nina ja kurgu limaskestadel nõrgendab immuunsüsteemi ja viirushaigused hakkavad kergemini külge. Polüüpide või deformeerunud nina vaheseina puhul võib olla vajalik kirurgiline protseduur.