Esmaabi viiruste vastu
Elise Järvik
01.11.2018

 

Nohu, köha ja palavik kipuvad praegusel aastaajal olema laste sagedased kaaslased. Mida teha, kui võsuke on jälle mõne ülemiste hingamisteede viiruse külge saanud? Nõu annab Tallinna lastehaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja lastearst Helke Nurm.

 

 

Küllalt sageli võib kuulda löriseva lapse vanemat vabandavalt ütlemas, et laps on saanud külma – ei kuivatanud näiteks pärast trenni korralikult pead või jooksis õues naha märjaks – ja sellepärast on nüüd nohune või köhiv. Tegelikult aga on haigustekitajaks siiski viirus või bakter, mitte külmetus.

"Meditsiiniliselt võttes ei ole külmetushaigust kui sellist olemas," sõnab dr Nurm. "Haigus tuleb ikkagi siis, kui on kokkupuude mõne viiruse või bakteriga. Kui organism läheb mingil põhjusel nõrgemaks – kas lapsel on koolistress või käib ta liiga paljudes trennides või saab külma –, siis ühel hetkel organism enam ei jaksa, ja kui on näiteks kontakt köhiva lapsega, järgnebki sellele haigeks jäämine."

Kuna viiruseid on sadu ja need võivad levida nii õhu kaudu kui ka käte ja esemete vahendusel, on viirushaigusi vältida peaaegu võimatu. Sealjuures võib nakkuse saada pealtnäha täiesti tervelt inimeselt: nakkusoht võib tekkida juba päev või paar enne haigestumist. Teistele ohtlik on haige vähemalt seni, kuni tal on palavik. Seevastu näiteks haigusjärgne köha, mis teinekord kestab nädalaid, nakkusohtlik ei ole.

Lasteaialaps võib põdeda viis kuni kaheksa korda aastas, kusjuures enamik haigustest on viiruslikud ja paranevad ise. "See muidugi ei rahusta lapsevanemat, kes iga pooleteise kuu tagant peab lapsega kodus olema ja tööle minna ei saa, aga fakt on see, et haigused käivad mööda lapsi. Neid võib tõesti olla väga sageli ja see on väga raske," mõistab lastearst vanemate muret.

 

Palavik aitab haigusest võitu saada

Üks viirushaiguse sümptom on palavik. Palavikuga on tegu siis, kui kaenla alt mõõdetuna on kehatemperatuur üle 37,3 kraadi. Samas ühekordne kõrgem kehatemperatuur veel haigust ei tähenda. "See võib olla soojast – laps oli teil kaisus ja ärkas just – või tulite õuest, siis lihtsalt kraadite hiljem uuesti. See ei pea kohe haigust tähendama, oleneb, kas lisandub muid sümptomeid."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid