Läbi ajaloo pole inimene kunagi nii palju istunud, kui tänapäeva ühiskond seda temalt nõuab. Lapsed peavad istuma koolis ja täiskasvanud tööl ning tihtilugu istutakse vabal ajal kodus teleka ees veel edasigi. Kuidas see meie tervisele mõjub?
Istuvat tööd tegev inimene püsib ühes ja samas asendis 9–13 tundi ööpäevas. Istumine on salakaval asi, sest tekkivad terviseprobleemid on hiiliva kuluga, seetõttu jääb istumise kahjulik mõju tihti kohe märkamata.
Siiski on võimalik terviseprobleeme ennetada, kasutades lihtsaid nippe istumisaja vähendamiseks ja istudes õiges asendis.
Pea pisikesi pause
Peamine istuva tööga kaasnev probleem on keha vähene liikumine.
Niipea, kui sa maha istud, lülitavad suured jalalihased end välja ja koos lihasetöö kadumisega kulutab keha vähem kaloreid. Seetõttu võib päeva energiatasakaal paigast nihkuda ning tasa ja targu tekkida ülekaalulisus.
Lisaks jäävad sellise liikumatuse tõttu lihased nõrgaks ja liigesed kangeks. Ka süda koos vereringega töötab väiksemal koormusel, seetõttu on oht vererõhu tõusule.
Ainevahetuse muutused tekivad päev läbi istujal hoolimata sellest, kas pärast tööpäeva tehakse trenni või mitte. Kuigi treening aitab osa istumisega seotud terviseriske vähendada, tuleb tervise säästmiseks panna peamine rõhk sellele, et sa pikka aega järjest ei istuks.
Uuringud on näidanud, et lühikesed pausid iga 20-minutilise istumise järel aitavad ainevahetushäireid oluliselt vähendada. Pausid ei pea olema üldse pikad, kuid neid peab olema tööpäeva jooksul palju. Selleks tuleb kontoris teadlikult oma kehalist aktiivsust tõsta.
Leia põhjusi püsti tõusta
Siin on mõned lihtsad nipid, kuidas istumisasendist välja saada ja anda endale põhjust püsti tõusta.
Iga kord, kui keegi helistab, tõuse püsti ja suhtle telefonitsi kõndides. Juhtmeta telefonid peaksid olema juba kõikjal kättesaadavad.
Ära helista kolleegidele, vaid jaluta hoopis nende juurde ja räägi silmast silma. Nii hoiad aktiivsust ja muudad seejuures ka töösuhted inimlikumaks.
Pane printer eraldi tuppa või toa kõige kaugemasse nurka – nii pead alati püsti tõusma, et paberitele järele minna.
Tõmba oma telefoni äpp, mis iga 20 minuti tagant piiksu teeb ja sulle meelde tuletab, et aeg on teha sirutus ja võimlemispaus.
Loo oma töökohas seismise võimalus. Seisu-töölauad võivad küll kallid olla, kuid see ei tohiks olla vabandus, millega oma tervise nimel riskida. Tegelikkuses piisab ka kahest täiesti tavalisest kastist, et endale töötegemiseks seismisvõimalus luua.
Loe edasi ajakirjast...