Hambad vajavad armastust!

Marek Vink, Siiri Lelumees
06.05.2014

Märtsis tähistati ülemaailmset suutervisepäeva, et tõsta inimeste teadlikkust suu tervise asjus ja toonitada terve suu tähtsust kogu elu jooksul. Suu tervisele aga tasub tähelepanu pöörata aasta ringi.

1. Miks on regulaarne hambahooldus tähtis? Millised on halva suuhügieeni ohud?

"Hambahooldus" kõlab nagu "autohooldus", mis pole päris korrektne võrdlus, sest hambad on Emakese looduse poolt miljonite aastate jooksul "armastusega küpsetatud" täiuslik organ, mille garantii ei sõltu inseneri määratud hooldusvälbast. Hambaemail on kõige vastupidavam eluslooduse sünteesitud materjal, mis on loodud vastu pidama inimese elukaare lõpuni. Hambaga juhtub häda siis, kui loodusseadusi ei austata.

Kaariesehaigus on protsess – igati loomulik ja looduslik hamba pinnal aset leidev mineraaliainevahetus. Samuti on suus elav mikroobiühiskond inimesele väga vajalik immuunsüsteemi osa. On normaalne, et peale einestamist eritavad need bakterid oma jääkprodukti (piimhappe) endast väljapoole, mille tulemust hamba pinnal nimetatakse happerünnakuks. See kestab keskmiselt kuni tund aega, millele loodusega kooskõlas elaval (inimese)loomal järgneb hammaste kosumisperiood, mil happerünnakus väljalahustunud mineraalid süljest hambasse tagasi ladestuvad. See võtab reeglina vähemalt 3–4 tundi aega. Alles selle järel on hammas valmis taluma järgmist happerünnakut.

Aga inimese elu on läinud liiga mõnusaks. Kergelt fermenteeritavaid (hapendatavaid) sahhariide on laialt saadaval: lisaks suhkrule on ka näiteks nisujahu- ja tärklisetooted väga võimsad happerünnaku kütused. Pidev näksimine viib suus ökokatastroofini.

Lisaks sellele on tänapäeva inimene ära unustanud, et janu kustutakse allikast või ojast. Selle asemel antakse bakteritele kütust kõiksuguste magusate jookidega, mis tihtipeale on ka happelised ning söövitavad hambakude otse, ilma bakteripissita.

Selline magus käitumine viib suus selleni, et bakteritest jäävad ellu ainult need, kes taolist käitumist taluvad – ehk siis happelist keskkonda esilekutsuvad ja seda väljakannatavad mikroobid. Elus püsimiseks vajavad need mikroobid kogu aeg suhkrut juurde.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid