"Haukuv" köha reedab larüngiidi

Tekst Kaili Laansalu
10.03.2012

Muutlike ilmadega märts on viirushaiguste levikuks soodne kuu. Kui nohu-köha võtavad öösel hirmutava pöörde ning laps ärkab imelikult köhides ning raskelt hingates, on vanemate ehmatus loomulikult suur. Ägeda kõripõletiku olemust aitab lahti seletada Tartu ülikooli kliinikumi kõrvakliiniku nina-kõrva-kurguarst ja õppejõud Raivo Ani.

Larüngiit on kõripõletik, mille puhul haigestub häälepaelte piirkond. See on hingamisteede kitsaim osa. Haiguse põhisümptomiks on hääle kähisemine, millega kaasnevad ka teised ägeda hingamisteede põletiku tunnused: köha, palavik, kurguvalu. Kõripõletikku tekitavad viirused ja bakterid. Ka kodused tingimused - kuiv õhk, tolm, vanemate suitsetamine - soodustavad larüngiidi teket.

Haiguse ootamatu kulg
1-5-aastastel lastel võib larüngiidiga tekkida kõriturse (ehk subglotiline larüngiit), mille puhul hingamisteed muutuvad väga kitsaks ja mis võib seetõttu olla eluohtlik. Põhjuseks on ealised iseärasused - väikelastel on hingamisteed kitsamad ning limaskest kohevam kui täiskasvanutel, mistõttu vähimgi turse kõri piirkonnas ahendab hingamisruumi olulisel määral.

Haigel lapsel on õhtul enamasti tavapärased viirushaiguse tunnused: nohu, palavik, kuiv köha. Hingamisteede kitsenemisele viitavad nähud tekivad tavaliselt öösel, kui laps on juba mitu tundi maganud. Laps ärkab kuiva, n-ö haukuva köhaga. Hingamine on raske, lõõtsutav, vilistav ja kõõksuv. Raskendatud on just sissehingamine. Tugeva õhupuuduse korral võivad huuled muutuda sinakaks. Ootamatust hingamisraskusest on laps tavaliselt hirmunud ning seda olulisem on, et vanemad ise jääksid rahulikuks.

Kodune esmaabi
Larüngiidihoo tekkides tuleks laps kindlasti võtta püstisesse asendisse, et kergendada hingamist. Kuna niiske õhk alandab turset, siis on hea näiteks aken lahti teha. Laps panna enne kindlasti soojalt riidesse, et vältida külmetust. Et kasu asemel mitte kahju tekitada, on talvisel ajal hoopis parem riputada lapse lähedusse märjad rätikud või minna lapsega jooksva vee lähedusse. Lapsele võib teha ka auru, kasutades spetsiaalset inhalatsiooniaparaati. Lisaks võiks anda ohtralt juua leiget jooki.

Väga oluline on, et larüngiidihoo tekkides jääksid lapsevanemad rahulikuks ega satuks paanikasse. See aitab ka lapsel rahuneda ning õige hingamine taastub kiiremini.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid