Isiklikud ilusad rinnad
Tekst Kadi Lehtmets
28.01.2013

Loodus on meile midagi ilusat ja kasulikku kaasa andnud - meie naiselikud rinnad. Tõsi, osa sellest võib elu jooksul pisut oma hiilgusest kaotada. Kuid sellegipoolest suudame ise küllalt palju oma rindade tervist ja ilu mõjutada. "Rindade tervis on väga palju seotud ka üldise vaimse tervisega," ütleb kirurg ja mammoloog Riina Kütner.

Bioloogiliselt on tegemist piimanäärmete paariga. See võib ju tõsi olla, kuid ei anna kaugeltki tõepärast pilti rindade maagilisest väest. Rinnad on küllap inimkeha kõige kaunim osa. Neist on maalitud pilte ja kirjutatud luuletusi. Nad on sünnitanud sõdu ja meeleavaldusi, äratanud skandaale ja tekitanud pahameelt. Nad on andnud tiivad naise mässule ja eneseusule; feminismi ja võrdõiguslikkust on deklareeritud, põletades rinnahoidjaid ja paljastades rindu avalikult. Rindu on alati hinnatud rohkem kui ükskõik millist muud naise kehaosa.

Paradoksaalsel kombel võtame igapäevaselt oma rindu üsna vähe arvesse. Pöörame seepärast koos dr Kütneriga rindade tervisele veidi teravamat tähelepanu.

Kikkis büsti kolm tähtsamat

1. Hoia kehakaal ühtlasena. Kuna rindade kude koosneb peamiselt rasvast, siis kaalust alla võttes kahaneb rindade suurus päris kindlasti mitme numbri võrra. Kehakaalu tõus aga kasvatab ja venitab rindu, ning kui seejärel jälle alla võtta, on üsna tõenäoline, et rindade vorm enam endiseks ei jää. Mida enam rinnad paisuvad ja siis jälle kokku tõmbuvad, seda enam saavad kahjustada elastiini- ja kollageenikiud, mis loomulikult rindade prinkuse eest hoolitsevad. Kui tahad, et rinnad püsiksid pringid, siis unusta vähemalt kiirdieedid ja jojo-kõhnumine.

Tõsi, rinnanäärme struktuur muutub ka rasedusega, tuletab dr Kütner meelde: "Rind koosneb näärmekoest, sidekoest ja rasvkoest. Raseduse lõppedes, sünnituse järel, rasvkude taandareneb ning näärmekude muutub kohevaks. Ent kui imetamine on lõpetatud, siis näärmekude taandub ja tavaliselt selleks ajaks pole veel rasvkude taastuda jõudnud." Dr Kütner soovitab mitte ehmuda, kui pärast imetamist on rind mõnda aega lõtv ja lörtsis, selle kuju muutub peaaegu endiseks umbes aasta jooksul, kui rasvkude taas rinda koguneb.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid