Jalad kui vatist, sipelgad sees

Üllar Ende
07.09.2018

 

Ka jalad võivad kord hakata kurtma: "Närvid on täiesti läbi." Kas ikka päris läbi ja mis neile halba tegi, et enam rahus olla ega astuda ei saa? Sellest, kas ja kuidas annab kahju saanud jalanärve kosutada, räägib PERH-i jalaraviõde Tiina Mitt.

 

 

Kui jalgade veeninõrkusest annavad esmalt märku peamiselt sääretursed, mis hommikuks kaovad, siis algavat jalanärvikahjustust võime ära tunda mitut moodi.

"Närvikahjustustel on kindlad, tüüpilised tunnused. Sensoorse ehk tundenärvi kahjustuse korral on kõigepealt talla all vati sees kõndimise tunne, mõni ütleb, et käiks nagu vees; samuti sokitunne, kuigi jalg on paljas – need on põhilised," ütleb jalaraviõde Tiina Mitt ja lisab: "Samuti võib olla sipelgate jooksmise, jalgade suremise ja nõelatorke tunne, kellel kuidas. Ka võivad öösiti jalgades olla valusööstud, mis hommikul pärast liikuma hakkamist tavaliselt kaovad."

Aga krambid? "Jalakrambid ei ole närvikahjustuste korral tüüpilised, vaid võivad olla teistel puhkudel ka, kuid öised krambid võivad samuti anda märku närvikahjustusest.

Kui närvikahjustused on edasi arenenud, inimene pole vati- või sokitunnet märganud ja sellele tähelepanu pööranud, siis kahjustuste süvenedes võib kõndimine muutuda kuidagi viletsamaks – tasakaal ei ole enam see, mis varem. Käimine on kuidagi kohmakas, kuid ei pruugi olla selline kogu aeg, vaid ainult mõnikord märkad, et kõnnak ei ole sama kindel kui muidu. Aga see tähendab juba, et närvikahjustused on arenenud kaugele."

 

Mõnel külmetavad, mõnel kuumavad

"Hiljuti pöördus minu poole naine, kes kurtis, et teda vaevab meeletu külmatunne jalgades. Nagu ta ütles, on selline tunne, et pane või jalad praeahju, et kuskilt natukegi sooja saaks," toob Tiina Mitt veel ühe näite, mida kurja kahjustatud närvid võivad teha. "Aga kui käega tema jalgu katsusin, olid need sama soojad nagu muu ihu."

Kodutohtrisse on aina kirjutanud hädalisi, kellel jalad-käed külmetavad ka soojal ajal. Kas siis neilgi on närvid rikkis? "Ei-ei," kostab Tiina Mitt. "Nendel, kellel käed-jalad ka soojas külmetavad, on see paljus kaasasündinud vaevus. Ja vahe on selles: kui neil jalgu-käsi katsuda, siis on need tõepoolest jahedad, närvikahjustuse korral aga kehasoojad, kuigi on piinav külmatunne."

On võimalik seegi, et närvirikke tõttu jalad hoopis kuumavad, mis paneb neid kogu aeg öösel teki alt välja ajama, kuigi ei tekk ega tuba pole liiga soojad.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid