Mida teha, kui väike laps köhima hakkab? Kas ema võiks sellesse rahulikult suhtuda või tuleks hakata titale kibekiiresti ravimeid andma? Mis võiks olla märgiks, et nüüd peab arsti abile lootma? Küsime seda Tallinna lastehaigla pulmonoloogilt dr Jelena Roometilt.
Doktor Roomet kinnitab, et väike laps köhib väga sageli. "Lapseeas on köha üks sagedasemaid haigussümptomeid," ütleb arst. "Köha võib olla lihtsa, iseeneslikult laheneva haiguse sümptomiks, aga ei tohi unustada, et see võib olla ka tõsise haiguse väljendus. Seepärast tuleks igasuguse köha puhul arvestada lapse vanust, tema üldist seisundit, muid võimalikke haigusnähte ja vaevusi."
Kui laps köhima hakkab, soovitab dr Roomet kõigepealt vanemal jälgida lapse olekut ja seisundit: kuidas laps end tunneb, kas ta on heas tujus või väsinud või muud taolist. Samuti tasub tähele panna, milline köha täpsemalt on: kas tegemist on lühikeste köhatuste või pikkade köhahoogudega, kas köha on rögane või kuiv. Kindlasti tuleks märgata, kas köhaga kaasneb hingeldamist, vilistavat hingamist või hääle kähedust.
Viiruslik katarr paneb köhima
Õnneks suuremaks mureks enamasti põhjust pole – köha on sageli seotud tavapäraste külmetus- ja viirushaigustega, mis meie kliimas ikka lapsi kimbutavad. "Kõige sagedamini on laste köha põhjuseks ülemiste hingamisteede viirusnakkus, mis aja möödudes ise paraneb," kinnitab dr Roomet. "Viiruslik köha algab tavaliselt kuiva ärritusköhana ning muutub mõne päeva jooksul rögasemaks." Mõnikord võib viirusnakkusega seotud köha kesta mitmeid nädalaid.
Viirusköhast rohtudega jagu ei saa, sest köha põhjustavatele viirustele toimivaid ravimeid ei ole, toonitab arst. "Tuleb meeles pidada, et viirusköha puhul antibiootikumidest kasu ei ole."
Parem hingamine leevendab köha
Mida aga ikkagi teha, kui köhimine lapse olemist segab, väsitab ja und häirib?
Dr Roomet soovitab lihtsaid, ent tõhusaid köha leevendamise viise: "Kõigepealt peaks püüdma puhastada lapse nina ja aidata lapsel ninahingamine võimalikult vabana hoida. "See aitab enamasti köhimist vähendada. Samuti tuleks hingamisteede limaskesti niisutada, siis ei aja ärritus nii väga köhima. Lapsele võib anda hingata sooja auru näiteks auruses vannitoas, samuti võib teha füsioloogilise lahuse inhalatsioone. Inhalatsioonid sobivad nii kuiva kui ka lahtise köha puhul."
Loe edasi ajakirjast...