Mõned alad meie kehas on tundlikumad kui teised. Näiteks intiimpiirkond, mis nõuab omaette kohtlemist ka tavalisi hügieenitoiminguid tehes.
Mida on meil võtta ja valida eeskätt naistele mõeldud apteegiriiulitelt, sellest räägime farmatseut Kerli Valgega.
Hea küll, vitamiinide vajadusest saab igaüks aru, aga käsi südamele, kui paljud meist on endale selgeks teinud tootevaliku, mis suunatud naiste intiimhügieeniks? Elu näitab, et nende toodete vajalikkust hakkame kaaluma enamasti siis, kui miski juba väheke enesetunnet häirib.
Tähtis pH
Miks peaksid naised kasutama spetsiaalseid intiimpesugeele?
"Intiimpiirkonna limaskestadel on teistmoodi mikrofloora ja happelisuse tase kui tavalisel nahal," ütleb Kerli Valge. "Selle piirkonna hoolduseks ei saa kasutada tavalist seepi, dušigeeli ega leeliselist pesutoodet, vaid ikka spetsiaalset seebi- ja leelisevaba vahendit."
Niisuguseid õrnatoimelisi pesutooteid leidub apteegis väga mitut sorti ja nimetust, seejuures on alati märgitud ka pesuvahendi pH-tase. Enamasti jääb see 4–5 vahele, mis ei kahjusta tundlikku piirkonda.
Võrdluseks – vahe igapäevase dušigeeli pH-tasemega on suur. "Tavaseepide ja -geelide pH-tase on üle 7, see on juba nii kõrge, et mõjutab intiimpiirkonna happelist tasakaalu ja seeläbi põhjustab ärritust," märgib farmatseut. Daamid, kes mõtlevad, et võivad ennast tavapäraste kreemjate pesugeelide ja -vahtudega üle keha pesta, sest kirja järgi on need ju nii pehmed ja niisutavad, peavad arvestama, et intiimpiirkonna hoolduseks on täiesti omad vahendid. "Asi pole pesuvahendi näilises pehmuses, vaid erinevas happelises tasakaalus."
Kellele neid tooteid kõigepealt soovitada – kas üleminekueas naisterahvastele või juba noortele teismelistele tüdrukutele, et erinevaid probleeme ennetada?
"Tegelikult ei sõltugi see vanusest – need pesuvahendid sobivad kõigile. Ka meesterahvastele!" kinnitab farmatseut. "Mõni pakend võib ju väga naiselik välja näha, aga sellest ei tasu lasta end ehmatada."
"Tavaliste, kõigile igapäevaseks kasutamiseks mõeldud spetsiaalsete toodete pH on 3,5–5. See on kõige optimaalsem happelisuse tase intiimpiirkonna hoolduseks ning soodustab heade bakterite elutegevust," ütleb farmatseut. "Kui pH tasakaal saab rikutud, siis võib juhtuda, et hea bakterikooslus hävineb ja asendab nii-öelda halbade, limaskestale mittesobilike bakterikolooniatega, mis võivad põhjustada mitmeid terviseprobleeme: bakteriaalset vaginoosi, erinevaid põletikke, ka seene vohamist. Seepärast tuleks vahendite pH-taset jälgida."
Loe edasi ajakirjast...