Kõhumürgel kontrolli alla

Tekst Kadi Lehtmets
28.04.2013

Mida teha, kui kõht endast mitmesuguste ebameeldivustega märku annab? Hea, kui oskad nende hädade vastu ise midagi ette võtta, veel parem, kui pead nõu apteekriga. Vestleme Ülikooli apteegi proviisori Marta Mustaga.

"Ebamääraste kõhuhädadega pöördub apteekrite poole väga palju inimesi," tunnistab proviisor Marta Must. "Esiteks üritame täpsustavate küsimustega probleemi põhjuse jälile jõuda: millest võib häda olla tingitud, millal ning mis piirkonnas valu või ebameeldivus märku annab. Püüame vaevuse põhjuse üles leida, sest sellest oleneb leevendus."

Nii et häbeneda pole siin midagi, apteekrile võib kõik südamelt ära rääkida, lausa peab seda tegema. Isegi siis, kui probleemiks on näiteks seedimisraskused.

Seedimisraskused

"Sellisel puhul uurimegi, millises olukorras see ebamugavustunne tekib," ütleb Marta Must. Seedimiseks vajalikke ensüüme toodab kõhunääre. "Vahel jääb erinevatel põhjustel neid ensüüme väheks. Või on toit nii raskesti seeditav, et ensüüme lihtsalt ei jätku, mistõttu seedimine on häiritud, pärast einestamist on paha olla: esineb raskustunnet, ebamäärast valulikkust, puhitusi." Siis aitavad seedeensüümide preparaadid.

"Kindlasti on piimhappebakterid ohutud ja samas laia toimega toidulisandid. Need reguleerivad organismi sisemist mikrofloorat ning sobivad mitmesuguste vaevuste korral. Vahel on kõht lahti, vahel kinni, esinevad ebamäärased häired, puhitused - siis on piimhappebakterid abiks, kuna toetavad seedimist. Muide, ühtlasi tugevdavad need immuunsüsteemi."

Piimhappebakteri preparaate võib tarvitada nii lühiajaliselt konkreetse vaevuse leevenduseks, kuurina kui ka pikemat aega krooniliste probleemide korral. "Kuurina võiks neid kasutada näiteks reisides," ütleb Marta Must. "Kui lendate-sõidate kusagile välismaale, siis oleks kasulik võtta piimhappebaktereid enne reisi, reisi ajal ja umbes nädal pärast seda."

Piltlikult öeldes moodustavad piimhappebakterid organismis heade bakterite kolooniaid ning takistavad võõraste bakterite vohamist, nõnda nakkusi ja tasakaalutust ära hoides.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid