Koolilapse tervis korda

Tekst Kadi Lehtmets
29.09.2012

Kooliaasta on alanud ja kõigil õpilastel suurem töökoormus taas kukil. Kuidas oma lapse tervise eest paremini hoolt kanda, nii et õppimine paremini sujuks ja pisikud kaugel püsiksid, sellest räägib perearst Eero Merilind.

Ei piisa vaid värviliste vihikute-pliiatsite muretsemisest - paika tuleb panna ka koolilapse töö- ja puhkerežiim, mis aitaks lapsel kõige paremini terve olla ja areneda. Tänapäeva perearstid hoiavad koolilapsel korralikult silma peal. Dr Merilind ütleb, et lapsi kontrollitakse arsti juures väga regulaarselt: kõige põhjalikumad uuringud tehakse enne I klassi, seejärel II, V ja siis IX klassis.

"Lapse tervist jälgitakse ja uuritakse enne kooliaasta algust, et kindlaks teha võimalikud terviseprobleemid, mis erilist tähelepanu ning arsti-lapsevanema koostööd nõuavad." Võrreldes väikelapseeaga on koolilapse immuunsüsteem juba välja kujunenud, nii et külmetused-infektsioonid ohustavad teda vähem kui mudilast. Korralised kaitsesüstimised tehakse kooskõlas riikliku vaktsineerimiskalendriga. Küll aga tuleb arvestada üha rohkem töiseid ja elustiilitingimusi, mis koolijütsi tervist mõjutavad.

Kõige põhjalikum koolilapse kontroll tehakse perearsti juures enne I klassi: siis uuritakse lapse füüsilist arengut, tema lülisamba ja jalgade tervist, silmanägemist ja kõrvakuulmist, lisaks kuulatakse kopsusid ja südant. Plaaniline ja pea sama põhjalik kontroll tehakse ka vanemates klassides. "Arst saab lapsevanema tähelepanu juhtida probleemidele, mis erilist keskendumist nõuavad ja millega saab siis vajadusel tegelema hakata," ütleb dr Merilind. Selline tervisekontroll on kindlasti ka koht, kus lapsevanem nõu küsida saab.

Koolikotist töölauani

Täpsustamist vajavad mitmed last ümbritsevadki olud, näiteks koolikoti suurus ja konstruktsioon: "Koolikoti raskus ei tohiks ületada 15% lapse kehakaalust." Paljud tänapäeva lapsevanemad on küll kokku puutunud rängemate nõuetega koolikoti suhtes, kuid dr Merilind soovitab siin esikohale seada lapse tervise: "Kui selgub, et lapse igapäevane kandam on suurem, tuleks lapsevanemal kooli poole pöörduda ja nõu pidada. Vahest on võimalik koolis kokku leppida, et kasutatakse topelt õpikuid, nii et laps ei peaks neid koju ja kooli vedama vms."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid