Kooselu epilepsiaga
Marika Vingissar
05.04.2017

Epilepsia on haigus, millega peab õppima elama. Aeg-ajalt ilmneb epilepsiaga inimesel teadvusekaotusi või tõmblusi, kuid ülejäänud aja võib ta tunda end täiesti tervena.

 

 

Teadvuse kadudes inimene kukub ehk langeb maha ja eks sellest olegi tulnud haiguse rahvalik nimetus – langetõbi. Epilepsia on neuroloogiline haigus, mida põhjustab peaaju neuronite häire, mis katkestab lühikeseks ajaks aju normaalse tegevuse.

"Iga patsient, kes tuleb epilepsiakahtlusega ja saab selle diagnoosi, tahab teada, miks see haigus tekib. Epilepsia on krooniline närvisüsteemihaigus, mille tunnuseks on korduvad haigushood, kuid kahjuks kõiki selle tekkimise põhjusi veel ei teata," selgitab Tartu ülikooli kliinikumi neuroloog Sulev Haldre. "Mõnel juhul saame kindlaks teha, et põhjuseks on ajukahjustus, peatrauma, insult, ajukasvaja või geneetiline eelsoodumus, mille korral on haiguse tekitajaks pärilikud närvisüsteemi talitluse häired, kuid osal juhtudel põhjus ei selgugi. Haigestumise kõver on kõrgel lapseeas, siis see taandub ja tõuseb jälle peale 60. eluaastat."

 

Epileptilise hoo ja haiguse erinevus

Dr Haldre sõnul võivad epilepsia korral esineda sellised hood, kus inimene kukub, teadvus kaob ja tekivad tõmblused, kuid võib olla ka nii, et lihtsalt istudes kaob hetkeks teadvus, nagu oleks väike tükk elust välja lõigatud.

"See, kuidas epilepsiahood tekivad ja kui rasked need on, oleneb sellest, millises aju piirkonnas häire on. Sõltuvalt sellest, milline funktsioon sellel aju piirkonnal on, ilmnevad kas kuulmismuutused, tundehäired, lihasevärinad või arusaamatu kõne."

Neuroloog toonitab, et vahet tuleb teha epilepsial kui haigusel ja epileptilisel hool.

"Epileptilise hoo korral on tegemist üksiku juhtumiga, aga haigusest saab rääkida alles siis, kui on esinenud mitu hoogu. Epileptilise hoo vallandajaks võib olla väike ajukahjustus, mis on tekkinud mõne õnnetuse tagajärjel, hapnikupuudus, vilkuv valgus... Samuti võivad hood tekkida näiteks alkohoolikutel, kes on tarvitanud pikalt alkoholi ja siis selle ära jätavad. Sel juhul peab muidugi olema ka mingi ajukahjustus, sest mõni joob eluaeg ja pole tal mingeid epilepsiahooge."

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid